لیگ برتر فوتبال ایران؛ دایی دومین قربانی لیگ برتر

0


  • محمد تقوی
  • بازیکن پیشین تیم ملی ایران

در حالی که تمامی اخبارها حول و حوش سپاهان بود به یکباره باشگاه پرسپولیس دچار زلزله ایی مهیب شد. سپاهان یکی از با ثبات‌ترین تیم‌های فوتبال ایران، اولین تیمی در لیگ چهاردهم بود که نیمکت مربیگری اش دچار تغییر شد.

زلاتکو کرانچار از نیمکت سپاهان خداحافظی کرد و حسین فرکی سرمربی سابق تیم فولاد خوزستان جای آن را گرفت.

اخراج علی دایی توسط رئیس هیت مدیره این تیم موجب شد تا رحیمی مدیر عامل باشگاه نیز به این موضوع عکس العمل نشان دهد و با حمایت از دایی از سمت خود برکنار شود.

اخراج و یا برکناری هر مربی حق طبیعی هر باشگاهی است اما نوع برخورد با دایی بیشتر شبیه به یک تسویه حساب شخصی بود.

معمولا برای برکناری هر مربی جلسه ایی در نظر گرفته می شود و در این جلسه مسئولین باشگاه خواسته های خود را با مربی در میان می گذارند که در نهایت ممکن است مربی موافق خواسته های آنان نباشد که در این صورت یا استعفا می دهد و یا توسط مسئولان از سمت خود اخراج می شود.

اما مسئولان پرسپولیس بدون اینکه به سرمربی تیم خود اطلاعی دهند سرمربی جدید را روانه جلسه تمرینی می کنند.

موضوعی که تنها د ر فوتبال ایران آنرامشاهده می کنیم. در هفته گذشته به این نکته اشاره کردم که فوتبال ایران به هیچ عنوان حرفه ایی نیست و اتفاقاتی به مانند اخراج دایی نیز این ادعا را کاملا تائید می کند.

پدیده مشهد – سپاهان

پدیده در مشهد به دیدار سپاهان می رود.بدون شک پدیده یکی از بهترین تیمهای حال حاضر فوتبال ایران است.

مرزبان به همراه توماس هسلر تیمی قدرتمند و سازمان یافته تشکیل داده اند. مهمترین نقطه مثبت پدیده نظم در کارهای تیمی و خصوصا در زمان دفاع است.

بازیکنان این تیم کاملا در اختیار تفکرات و دستورات تاکتیکی مربیان خود هستند و همین موضوع یکی از دلایل اصلی موفقیت‌های این تیم در لیگ امسال است.

حسین فرکی در اولین دیدار بعنوان سرمربی سپاهان بازی بسیار سختی را پیش رو دارد. مهمترین مشکلی که فرکی باید در رفع ان اقدام کند ضعف سپاهان در کارهای دفاعی است.

سپاهان در تمامی پنج بازی گذشته دروازه اش باز شده است اگر زرد پوشان اصفهانی گلی دریافت نکنند خط حمله زهر دار سپاهان توان باز کردن دروازه پدیده را دارد.

نفت تهران – استقلال

علیرضا منصوریان بعنوان یکی از اسطوره های استقلال بابد مقابل تیم سابقش قرار گیرد.

منصوریان در نامه‌ایی از هوادارن استقلال به نوعی دلجویی کرده است. منصوریان باید بداند که در فوتبال حرفه ایی احساسات به دیگر تیم‌ها معنایی ندارد.

در حال حاضر او مربی نفت تهران است و باید تمام تمرکزش را معطوف به این بازی کند تا بازیکنانش نیز با روحیه ایی مضاعف عدر این بازی دشوار بتوانند تمامی توانایی های خود را بروز دهند.

استقلال در غیاب بازیکنان کلیدی اش روز بسیار سختی را در استادیوم تختی پیش رو دارد. غیبت کرار و فخرالدینی مطمئنا می تواند در نوع بازی استقلال تاثیرگذار باشد.

مشکلات خط دفاعی استقلال با بازی خوب خط میانی آنان تا حدود زیادی مخفی مانده است. اگر نفت بتواند خط میانی استقلال را مهار کند پیروزی در این دیدار برای شاگردان منصوریان دور از دسترس نیست.

تراکتورسازی – راه آهن

تراکتورسازی در تبریز میزبان راه آهن است. حمید استیلی بدون شک تا بحال نتایج خوبی گرفته است.

استیلی به تدریج به مربی با تجربه‌ایی بدل شده، که بخوبی توانسته از توانایی بازیکنانش حداکثر استفاده را کند.

جوانگرایی و استفاده از بازیکنان با استعداد یکی از فاکتورهای مثبت مربیگری استیلی است. راه آهن در تبریز بازی بسیار دشواری را پیش رو دارد.

تمامی نگاه‌ها در تراکتور به ادینهو برزیلی است اما در بازی گذشته سامان نریمان جهان بازیکنی با کیفیت و پر انرژی بود که بیشترین سهم را در پیروزی مقابل پرسپولیس داشت.

اگر راه آهن بتواند هافبک‌های تهاجمی تراکتور همچون نریمان جهان و احمدزاده را مهار کند ادینهو کمتر در جریان بازی قرار می گیرد.

پرسپولیس – نفت مسجد سلیمان

برکناری احتمالی دایی در بازی مقابل نفت مسجد سلیمان نشان می دهد که مدیران پرسپولیس بدنبال کمترین حاشیه ها هستند.

مسئولین باشگاه پرسپولیس با توجه به اینکه بازی مقابل نفت مسجد سلیمان را تا حدودی آسان پیش بینی می کنند ترجیح دادند تا پیش از این بازی دست به تغییر و تحولات در نیمکت مربیگری خود بزنند.

در صورت پیروزی احتمالی پرسپولیس با مربیگری دایی در این بازی، ممکن است دیگر موقعیتی برای تغییر بوجود نیاید.

همین موضوع نشان می دهد که مسئولین و مدیران پرسپولیس دیگر اعتقادی به همکاری با دایی ندارند و همکاری آنان به بن بست رسیده است.

بهتر است دایی نیز این موضوع را قبول کند. هر مربی نیازمند حمایت همه جانبه از مدیران است و زمانی که مدیران حمایت مورد نیازرا دریغ می کنند فضای لازم برای ادامه همکاری به هیچ عنوان مناسب نیست.

نفت تیمی کاملا جوان و بی تجربه است که تنها فوتبال بازی می کند. همین موضوع می تواند کار پرسپولیس در آزادی رابسیار سهل و آسان کند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.