آمریکا دو فرمانده نظامی شورشیان حوثی را تحریم کرد

0نماینده ویژه آمریکا در امور یمن روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت اعلام کرد که دولت آن کشور دو فرمانده شورشیان حوثی که عملیات این گروه برای تصرف ناحیه مارب را هدایت می‌کنند تحریم می‌کند.

تیم لندرکینگ در بخش دیگری از نشست خبری خود افزود برای کاستن از بحران بشری یمن و انتقال کمک‌های بشردوستانه از خارج، تمامی فرودگاه‌ها و بنادر این کشور باید باز شوند.

عربستان سعودی در ماه مارس طرح آتش‌بس سراسری در یمن و بازگشایی تمامی بنادر و فرودگاه‌ها را به عنوان گامی برای تقویت تلاش‌های دیپلماتیک با هدف پایان دادن به جنگ را پیشنهاد کرد ولی با توجه به مخالفت حوثی‌ها این پیشنهاد به جایی نرسید. شورشیان حوثی می‌گویند قبل از توافق در مورد آتش‌بس محاصره هوایی و دریایی یمن توسط عربستان سعودی و نیروهای دولتی باید پایان یابد.

تیم لیندرکینگ گفت محمد عبدالکریم الجمالی، رئیس ستاد نیروهای مسلح حوثی‌ها و یوسف المدنی، یکی دیگر از فرماندهان ارشد این گروه و هدایت‌کننده عملیات تهاجمی به سوی مارب مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

نماینده ویژه آمریکا در امور یمن افزود: «اگر تهاجم نظامی علیه مارب روی نمی‌داد، اگر تعهد واقعی به برقراری صلح وجود داشت و همه طرف‌های درگیر با اقدامات نماینده سازمان ملل همکاری می‌کردند این تحریم ضرورتی پیدا نمی‌کرد.»

آقاین لیندرکینگ تاکید کرد که حمله به سوی مارب به جایی نخواهد رسید و فقط باعث به خطر افتادن جان و زندگی یک میلیون نفر شده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور یمن گفت‌وگوهای اخیر بین ایران و عربستان سعودی را اقدامی سازنده توصیف کرد ولی تاکید کرد که تاکنون هیچ اقدام مثبتی از سوی ایران برای پایان دادن به جنگ یمن مشاهده نشده است.

تیم لیندرکینگ از ایران خواست که از مذاکرات صلح حمایت کند و گفت واشنگتن خواستار یک راه حل دراز مدت ورای آتش‌بس است که به نظر دولت آمریکا تنها راه رساندن کمک‌های بشر دوستانه به مردم یمن است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.نمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.