آمریکا و روسیه، بر سر چه به توافق رسیده‌اند؟ رژیم ایران؟!

0


آمریکا و روسیه، بر سر چه به توافق رسیده‌اند؟ رژیم ایران؟!

وزرای امور خارجۀ آمریکا و روسیه در ملاقاتی که در ایسلند انجام دادند بر همکاری دو کشور دربارۀ پاره‌ای مسائل از جمله در مورد ایران تأکید کردند.

به گزارش رادیو فرانسه، ویر امور خارجۀ آمریکا چنین همکاری را به سود روسیه و آمریکا و جهان دانست.

وزیر خارجه روسیه نیز گفتگوی دو ساعتۀ خود را با آنتونی بلینکن “سازنده” خواند و افزود که به همراه همتای آمریکایی خود پیشنهادهایی را جهت ملاقات احتمالی رؤسای جمهوری دو کشور، ولادیمیر پوتین و جو بایدن، تنظیم خواهد کرد.

همزمان با این ملاقات دولت آمریکا مجازات‌های خود را علیه یک شرکت پیمانکار احداث خط لولۀ انتقال گاز روسیه به آلمان لغو کرد. معاون وزیر امور خارجۀ روسیه، سرگئی ریابکوف، با استقبال از این تصمیم آن را گامی مثبت در جهت عادی کردن مناسبات مسکو و واشنگتن دانست.

سرگئی لاوروف همچنین آمادگی روسیه را برای گفتگو با آمریکا دربارۀ همۀ مسائل اعلام نمود.

طرح بیرون راندن سپاه پاسداران با همکاری روس‌ها
سه شنبه، 21 اردیبهشت ماه 1400 = 11-05 2021

روزنامۀ فرانسوی فیگارو در مقاله‌ای نوشته است که رهبران اسرائیل و روسیه دربارۀ آینده سوریه و حضور سپاه پاسداران در این کشور گفتگو کردند. راهبرد اسرائیل جلب حمایت روسیه برای بیرون راندن نیروهای سپاه پاسداران از سوریه است و اسرائیل حاضر است در ازای آن بقای رژیم بشار اسد در سوریه را بپذیرد.

در واقع اسرائیل با حضور نظامی روسیه و استقرار پایگاه‌های دریایی و هوایی این کشور در سوریه مشکلی ندارد، اما حاضر نیست حضور سپاه پاسداران در مرزهای خود با سوریه را بپذیرد.

فیگارو نوشته است که تقریباً هرشب جنگنده‌های اسرائیلی اهداف نیروهای سپاه پاسداران در سوریه را بمباران می‌کنند بی آنکه تاکنون یک سرباز روسی کشته شده باشد، زیرا، میان اسرائیل و نیروهای روسی مستقر در سوریه هماهنگی نظامی کاملی در این خصوص وجود دارد.

هدف راهبردی اسرائیل قطع مسیر ارسال اسلحۀ سپاه پاسداران به حزب‌الله لبنان از طریق سوریه است. این راهبرد به نوشتۀ مفّسر فیگارو کاملاً با اهداف آمریکا و فرانسه نیز منطبق است، هر چند علناً آن را اعلام نمی‌کنند.

به نوشتۀ فیگارو آمریکا و فرانسه نیز می‌دانند که بشار اسد به این زودی‌ها از قدرت برکنار نخواهد شد و بازسازی سوریه توسط متحدان آنها در خاورمیانه یعنی امارات و عربستان صورت خواهد گرفت که حاضرند مناسبات دیپلماتیک خود را با رژیم دمشق از سربگیرند.

به نوشتۀ فیگارو، آمریکا و فرانسه همانند امارات و عربستان نیز مایلند که محور شیعی تهران-بیروت بسته شود به طوری که حزب‌الله ناچار گردد به تشکیل یک حکومت تکنوکرات و اصلاح طلب در لبنان تن دهد.

فیگارو در ادامه افزوده است که منافع روسیه نیز ایجاب می‌کند که تنها نیروی خارجی مستقر در سوریه باشد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.