استقبال آلمان از اقدام آمریکا در رفع تحریم خط‌ لوله نورد استریم ۲

0هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه از اقدام دولت آمریکا برای لغو تحریم‌ها علیه شرکت‌ها و نهادهایی که در احداث خط لوله گاز جنجالی روسیه مشارکت دارند، استقبال کرد و آن را گامی «سازنده» خواند.

آمریکا مدت‌هاست که با پروژه نورد استریم ٬۲ یا خط لوله انتقال گاز طبیعی از روسیه به آلمان، مخالفت می‌کند. منتقدان «نورد استریم ۲» می‌گویند، این خط لوله انتقال گاز امنیت انرژی اروپا را تهدید می‌کند و موجب ضربه زدن به متحدانی مانند لهستان و اوکراین می‌شود٬ زیرا قلمرو آنها را دور می‌زند.

هم اینک ۹۵ درصد کار عملیاتی این خط لوله ۱۱ میلیارد دلاری به پایان رسیده است و پیش‌بینی می‌شود تا ماه سپتامبر تکمیل شود.

وزارت امور خارجه روز چهارشنبه در گزارشی به کنگره گفت که «نورد استریم ۲» و رئیس اجرایی آن ماتیاس وارنیگ دست به فعالیت هایی زده‌اند که طبق قوانین ایالات متحده مشمول تحریم هستند، اما دولت آمریکا بر اساس منافع امنیت ملی این تحریم‌ها را رفع می‌کند.

هایکو ماس در واکنش گفته است، این اقدام را گامی سازنده ارزیابی می‌کنیم و با کمال میل به گفت‌وگوها با شرکای خود در واشینگتن ادامه می‌دهیم.

پیش از این مقام‌های آمریکایی هشدار داده بودند که خط لوله انتقال گاز، اروپا را به منابع انرژی روسیه بیشتر وابسته خواهد کرد. این خط لوله با دور زدن کشورهای اروپای شرقی مانند اوکراین و بلاروس، حجم و میزان گاز طبیعی را که روسیه قادر خواهد بود مستقیماً به آلمان منتقل کند، افزایش می‌دهد.

این خط لوله به روسیه امکان می‌دهد بدون نیاز به اوکراین گاز را به اروپا برساند، نتیجه آن‌که کی‌یف از میلیاردها دلار درآمد ناشی از ترانزیت گاز بی‌بهره می‌شود.

اما دولت آلمان با این استدلال که «نورد استریم ۲» یک کار تجاری است، از توقف این پروژه امتناع کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با دفاع از این تصمیم گفته بود که گاز روسیه از طریق دیگر مسیرها از جمله خط لوله موجود دریای بالتیک آزادانه به سمت اروپا در جریان است..

اعضای کنگره از جمله برخی از دموکرات ها دولت جو بایدن را تحت فشار قرار داده و خواستار اعمال تنبیه‌هایی علیه «نورد استریم ۲» بودند.

جین شهین، سناتور دموکرات از ایالت نیوهمپشایر و عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا ، گفته است که از تصمیم دولت در رفع تحریم نورد استریم ۲ «مایوس کننده» بود.

با استفاده از رویترزمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.