اسرائیل و حماس جداگانه با آتش‌بس موافقت کردند

0خبرگزاری آسوشیتدپرس در دو خبر جداگانه از موافقت اسرائیل و گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد،‌ با آتش‌بس خبر داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس بامداد جمعه ۱ خرداد به وقت ایران نوشت کابینه امنیتی اسراییل با آتش‌بس موافقت کرد. رویترز گزارش داده بود که کابینه امنیتی اسرائیل قصد دارد روز پنجشنبه درباره پیشنهاد آتش بس یکجانبه در غزه رای گیری کند. پیشتر آمریکا و نهادهای بین المللی خواستار آتش‌بس فوری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها شده بودند.

ساعاتی بعد نیز این خبرگزاری به نقل از مقامات حماس از پذیرش آتش‌بس خبر داد.

به این ترتیب، درگیری بین دو طرف متوقف می‌شود.

پیشتر پرزیدنت بایدن روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرده بود که تنش ها کاهش بیابد و دو طرف آتش بس کنند.

سابقه این دور از تنش‌ها

در میانه اردیبهشت، تلاش اسرائیل برای اخراج شماری از خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در منطقه شیخ جراح موجب اعتراض فلسطینی‌ها در اورشلیم شرقی و افزایش تنش‌ها شد. همان زمان،‌ جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تماس تلفنی با همتای خود در اسرائیل، نگرانی جدی دولت بایدن در مورد وضعیت درگیریهای خشونت بار جاری در اورشلیم  را ابراز داشت.

بعد از این تنش‌ها حماس از غزه به سوی شهرهای اسرائیل صدها راکت پرتاب کرد که چند کشته برجای گذاشت. اسرائیل هم در مقابل، حملات موشکی به غزه را آغاز کرد که بیش از ۸۰ کشته برجای گذاشت.

اسرائيل می گوید که به مواضع حماس حمله می کند و حماس در مناطق غیرنظامی مستقر شده است. اما عملیات نظامی اسرائيل با افزایش تلفات غیرنظامیان در غزه، مخالفت هایی را در کنگره آمریکا بر انگیخته است.ادامه خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.