بازسازی منطقه بدون شراکت حماس انجام می‌شود

0آتش‌بس میان ارتش اسرائیل و سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه که از ساعت ۲ بامداد روز جمعه ۳۱ اردیبهشت شروع شد، با واکنش مثبت جهانی مواجه شده است.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، ساعتی پیش از آغاز آتش‌بس، در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، از تصمیم کابینه او در موافقت با ترک مخاصمه، قدردانی کرد. این پنجمین گفت‌وگوی دو رهبر از آغاز بحران غزه بود.

رییس جمهوری آمریکا سپس به خبرنگاران در کاخ سفید گفت که بنیامین نتانیاهو به او خبر داده که پذیرش آتش‌بسِ متقابل از سوی دولتش، «بدون قید و شرط» است.

آقای بایدن با تاکید بر اینکه آتش‌بس «فرصت واقعی» برای پیشرفت ایجاد کرده است، گفت آمریکا با همکاری با تشکیلات خودگردان فلسطینی برای بازسازی غزه اقدام خواهد کرد اما حماس که یک سازمان تروریستی است، در این همکاری شراکت داده نخواهد شد.

جو بایدن به تقویت نظامی اسرائیل نیز تعهد داد و گفت دولتش کمک خواهد کرد تا سامانه «گنبد آهنین» ارتقا یابد.

در واکنشی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، خبر داد که «در روزهای آینده به اسرائیل خواهد رسید تا با مقامات اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کند». این نخستین سفر وزیر خارجه دولت بایدن به اسرائیل است.

تمجید از نقش مصر و قطر در آتش‌بس

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، نیز با تمجید از نقش مثبت مصر و قطر، از همه طرف‌ها خواست پایبندی به آتش‌بس را نشان دهند.

عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری مصر، نیز در توییتر خود از جو بایدن به خاطر نقش سازنده آمریکا در تحقق طرح مصر قدردانی کرد.

اورسولا فون‌درلاین، رییس کمیسیون اروپا، در بیانیه‌ای تاکید کرد که طرفین باید برای آرامش درازمدت و دستیابی به راهکار سیاسی که صلح وامنیتی پایدار را برای همگان ایجاد کند، بکوشند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در بیانیه‌ای گفت اکنون وظیفه رهبران منطقه است تا در پی راه حلی برای ثبات دایمی در نزاع اسرائیلی- فلسطینی باشند که «به صلح پایدار منجر شود».

روسیه که رییس جمهوری آن، ولادیمیر پوتین، در روزهای گذشته چند بار به صراحت طرفین نزاع را به خاتمه خشونت فرا خوانده بود، از آتش‌بس استقبال کرد.

میخائل بوگدانف، نماینده آقای پوتین در امور خاورمیانه، بامداد جمعه گفت که در حل و فصل نزاع اسرائیلی- فلسطینی، باید محوریت با قطعنامه‌های ذیربط شورای امنیت و سازمان ملل باشد.

ارتش اسرائيل دستاوردهای خود را بی‌سابقه خواند

در اسرائیل، آویو کوخاوی، فرمانده کل ارتش و ناداو آرگامان، رییس «شباک»، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، دستاوردهای ارتش این کشور را «بی‌سابقه» خوانده‌اند.

سخنگوی ارتش اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که حملات هوایی آن به «یکصد کیلومتر تونل‌های تروریستی» در غزه لطمات سنگین وارد کرده و «۲۰۰ فعال تروریستی» در این باریکه را از پای در آورده است.

به گفته ارتش اسرائیل، «۲۰ نفر از کشته‌ها در میان فعالان ترور، از نیروهای ارشد شاخه‌های نظامی حماس و جهاد اسلامی فلسطین بودند».

سخنگوی نظامیان اسرائیل همچنین گفت که در حملات هوایی کشورش، «حدود ۷۰ سامانه شلیک راکتی، مقرها و همچنین ۹ برج بلند ساختمانی که زیربنای تروریستی و اتاق‌های فرماندهی ترور در آن واقع بوده، منهدم شده است».

به گفته ارتش اسرائيل، در طول ۱۱ روز درگیری، ۴۰۰۰ راکت از غزه به اسرائيل شلیک شد که از این تعداد ۳۲۰۰ راکت به اسرائيل رسید و سامانه «گنبد آهنین» این کشور حدود ۹۰ درصد از راکت‌های شلیک شده به این کشور را رهگیری و منهدم کرده است.

سازمان‌های مسلح فلسطینی اما آمار و اطلاعات ارتش اسرائيل را رد کرد و می‌گویند مقرها و زیرساخت‌های اصلی حماس و سایر گروه‌ها، لطمه چندانی ندیده است.

در ساعات گذشته برخی از حامیان این گروه‌ها نیز از اعلام پیروزی خود در جنگ خبر داده‌اند و جشن گرفته‌اند.

در اسرائیل برخی از منتقدان بنیامین نتانیاهو، ضمن استقبال از آتش‌بس، از عملکرد دولت در زمینه در مقاوم‌سازی خانه غیرنظامیان در برابر حملات راکتی انتقاد کرده‌اند.

در انتقادی دیگر، میری رگب، عضو حزب لیکود که خواستار تداوم حملات بود، گفته است فرماندهان ارتش دولت را تشویق به قبول سریع آتش‌بس کرده و ادامه عملیات ارتش برای دو سه روز دیگر، شرایط امنیتی بهتری برای مردم اسرائیل ایجاد می‌کرد.

در جریان درگیری بین اسرائيل و سازمان‌های مسلح فلسطینی که ۱۱ روز به طول کشید، ۲۳۲ نفر در غزه و ۱۲ در اسرائیل کشته شدند و بیش از ۵۰ هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.منبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.