بازهم مداخله “منبع آگاه” پرس تی وی در مذاکرات برجامی

0


بازهم مداخله “منبع آگاه” پرس تی وی در مذاکرات برجامی

یک مقام ارشد دولت بایدن گفته: تا زمانی که تعهد محکمی به‌ دست نیاوریم، هیچ فشاری را از روی رژیم ایران برنخواهیم داشت.

برت مک گرگ هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ‌سفید در امور خاورمیانه و آفریقای شمالی که در یک تماس زوم کاخ‌سفید صحبت می‌کرد افزود: این یک راه طولانی و روندی پیچیده است. دولت آمریکا فقط برای این‌که این روند پیش برود، قرار نیست هزینه‌ای از قبل بپردازد. ما باید از سوی رژیم ایران یک تعهد و توافق اساسی ببینیم که برنامه اتمی آنها را دوباره در جعبه قرار دهد به‌نحوی که بتوانیم آن را به‌طور کامل راستی‌آزمایی و نظارت کنیم.

در همین حال یک ​منبع آگاه به شبکه خبری انگلیسی زبان پرس‌تی‌وی تاکید مجدد کرد که جمهوری اسلامی طرح گام در برابر گام برای لغو تحریم‌ها را در دستور کار ندارد.

این منبع آگاه تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی در موضوع لغو تحریم‌ها هیچ تغییری نکرده و باید تمام تحریم‌ها اعم از تحریم‌های دوره اوباما پس از اجرایی شدن برجام و تحریم‌های بازگردانده شده در دوره ترامپ و تحریم‌های دیگری که در دوره ترامپ با برچسب های دیگر وضع شده، لغو شوند و پس از راستی آزمایی جمهوری اسلامی اقدامات جبرانی را متوقف خواهد کرد.

این منبع آگاه در واکنش به اظهارات امروز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به پرس تی وی گفت جمهوری اسلامی همانگونه که بارها تاکید کرده، هیچ طرحی را که مبتنی بر ایده گام در برابر گام باشد، نمی‌پذیرد و در دستورکار ندارد.

سایت انتخاب نوشت: درحالیکه وزارت خارجه و مذاکره کنندگان بارها صداوسیما و پرس تی وی را اخلال گر در مذاکرات وین معرفی کرده و خواستار توقف انتشار اخبار جعلی درمورد گفتگوها شده، این شبکه همچنان به رویه سابق خود اصرار دارد.

رضا علیجانی، فعال و تحلیلگر سیاسی در پاریس، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، این اختلافات را نتیجه «ریاکاری و دوگانگی» در رفتار خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در زمینه مذاکرات هسته‌ای می‌داند که با انگیزه‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

این تحلیلگر سیاسی همچنین می‌گوید دولت روحانی نیز در این زمینه ضعف دارد. همچنین موضوع انتخابات نیز در این میان مطرح است.

عباس عراقچی، سرپرست هیات جمهوری اسلامی در مذاکرات وین پیش تر از پوشش خبری مذاکرات توسط پرس تی وی، شبکه ماهواره ای انگلیسی زبان صدا و سیما، به شدت انتقاد کرده بود.

عراقچی در پیامی به زبان انگلیسی در توییتر نوشت: من نمی دانم منبع آگاه پرس تی وی در وین کیست ولی او قطعا آگاه نیست.

در همین حال رسانه های نزدیک به دولت روحانی نوشتند: درحالیکه مذاکرات دشواری در وین میان جمهوری اسلامی و قدرت های جهانی در حال انجام است صداوسیما با موضعی عجیب در حال اطلاع رسانی درباره این مذاکرات است. از اقدامات تخریبی صداوسیما انتشار اخبار تائید نشده به نقل از منابع آگاه توسط پرس‌تی شبکه انگلیسی زبان و بازوی برون مرزی صداوسیما است.

عباس عبدی تحلیلگر اصلاح طلب در این رابطه در توئیتی نوشت: دوستی که تلویزیون می‌بیند برایم نوشت؛ هیچ جور نمی توانم توجیه کنم که صدا و سیما این اندازه مذاکرات را تخریب می‌کند.

این در حالیست که ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی بارها به نمایندگان و رسانه های وابسته به جناح حاکم توصیه کرده که از دعوای جناحی در حوزه سیاست خارجی اجتناب کننند.

مذاکره‌ای در کار نیست؛ یادی از فتحعلی ‌شاه!

احمدی نژاد گفته: دولت روحانی صلاحیت ورود مجدد به مذاکرت هسته‌ای را ندارد و مذاکره‌ای هم در کار نیست.

احمدی نژاد با حمله به دولت روحانی گفت: چه کسی و به چه حقی به شما اجازه داده است برای مذاکرات بروید؟ بحث بر سر این است که چه چیز دیگری را باید بدهند. بعد می‌گویند اگر ما نبودیم باید همه‌اش را می‌دادند.

وی افزود: سابقه این حرف در تاریخ ایران به دوران فتحعلی شاه باز می‌گردد که نصف بیشتر ایران را داد و جشن شکرگزاری برگزار کرد و مدعی شد که آنها تهران را می‌خواستند و ما ندادیم.

احمدی نژاد با زیر سوال بردن نمایندگان جمهوری اسلامی در مذاکرات وین گفت: کسانی که معلوم شد بلد نیستند و نمی‌توانند مذاکره کنند و سرشان کلاه می‌گذارند، چرا دوباره باید از طرف (نظام) برای مذاکره بروند؟ آنها نشان داده‌اند که صلاحیت چنین کاری را ندارند.

وی به نداشتن پایگاه اجتماعی حکومت در بین مردم اعتراف کرد و با بیان اینکه دولت روحانی در جامعه فقط دو درصد محبوبیت دارد گفت: ملت ایران، امروز شما را از اساس قبول ندارد و بنا بر نظرسنجی هایی که خودتان انجام داده‌اید رئیس دولت‌تان، فقط دو درصد محبوبیت دارد. از طرف چه کسی می‌خواهید بروید تعهد بدهید و تبعات آن را به گردن ملت بیندازید؟

احمدی نژاد با اشاره به وضعیت دشواری که جمهوری اسلامی در آن گرفتار شده است، افزود: یک سندی را امضا کرده‌اند که چهار سال است رئیس‌جمهور آمریکا آن را زیر پایش گذاشته است و اروپایی‌ها هم یقه ما را گرفته‌اند و مدعی هستند که حق نداریم از برجام خارج شویم.

وی گفت: یک چیزی به نام اینس‌تکس درست کرده‌اند که ما نفت بفروشیم و پولش را نزد اروپایی‌ها بگذاریم تا آنها دارو و غذا برایمان تهیه کنند. این بدتر از آن چیزی است که بر سر عراق و لیبی آوردند و اینها هم قبول کرده‌اند!منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Three abducted Catholic clergy released in HaitiHS2 leg to Leeds will go ahead, says ShappsTexas officials support resolution to posthumously pardon George Floyd over 2004 drug arrest‘Not anti-China’: EU defends plan to step up activity in Indo-Pacific region amid South China Sea tensionProsecution of senior Vatican clerics needs Pope’s consent...which is not transparent, European financial watchdog saysBarack and Michelle Obama team up with Netflix to deliver the animated civics lesson nobody asked forYouTube CEO wins ‘Free Expression Award’ sponsored by YouTube, then boasts how platform censors content creatorsItalians furious as ‘people-slayer’ mafia boss linked with 100 killings is released from prison after 25 yearsLong working hours killing 745,000 people a year – researchFBI agents SHOOT 'armed intruder' after hours-long standoff at CIA entrance gateChristiane Amanpour: CNN star says she has ovarian cancerUK police arrest three suspected right-wing extremists over 3D-printed firearm in counter-terrorism raidsCourts could punish paedophiles on intent not harmDenmark asylum: Law passed to allow offshore asylum centresAbba: Why the UK gave the Swedish band 'nul points' at EurovisionBrewdog boss sorry for staff 'pain' as pledges reviewEvery third Canadian sees their country as racist, but views differ sharply by gender, age and political party – pollWhiplash: New rules to crackdown on fraudulent insurance claimsLiverpool City Council: Staff at council feared speaking outAmber list travel is legal, says EasyJet boss