بایدن و پوتین برای بهبود مناسبات دو کشور در ژنو دیدار می‌کنند

0جو بایدن، رئيس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، همتای روس او قرار است روز ۱۶ ژوئن (۲۶  خرداد) در ژنو دیدار کنند. دستور کار این دیدار هنوز تعیین نشده اما به گفته کاخ سفید قرار است در آن تمام “مسائل عاجل” از جمله همه‌گیری  کرونا، درگیری‌های منطقه‌ای، سلاح‌های هسته‌ای و روابط دو جانبه مورد بحث قرار گیرد. به گفته کاخ سفید هدف ایالات متحده رسیدن به ” ثبات” و پیش‌بینی پذیری بیشتر در مناسبات میان دو کشور است.

این نشست در پایان سفر رئیس جمهور ایالات متحده به اروپا برگزار خواهد شد. بایدن در نشست کشورهایجی هفت در بریتانیا و نشست ناتو در بروکسل شرکت خواهد کرد. او در یک تماس تلفنی با همتای روسی‌اش در ماه آوریل پیشنهاد کرده بود که آنها برای گفت‌وگو در یک کشور سوم دیدار کنند. روز دوشنبه سوم خرداد مشخص شد که جیک سالیوان، مشاور امنیتی بایدن و نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه برگزاری این نشست را سازماندهی کرده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روسی وی چهارشنبه گذشته در ریکیاویک ایسلند دیدار کردند و نتیجه نشست را “سازنده” دانستند. از هنگام روی کار آمدن جو بایدن مناسبات روسیه و آمریکا به شدت به سردی و تنش انجامید. ایالات متحده روسیه را به دخالت در انتخابات آمریکا و حمله گسترده هکری در سال گذشته متهم کرد. جو بایدن در اواسط ماه مارس در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که آیا پوتین را “قاتل” می داند، پاسخ مثبت داد. تنش تا جایی پیشرفت که دو کشور دست به اخراج دیپلمات‌های یکدیگر زدند.مطالعه بیشتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.