برجام؛ تردید شرکت‌های فرانسوی برای بازگشت به ایران

0


برجام؛ تردید شرکت‌های فرانسوی برای بازگشت به ایران

همزمان با مذاکرات وین برای احیای برجام، شرکت‌های فرانسوی درباره ازسرگیری فعالیت در ایران حتی بعد از لغو تحریم‌های آمریکا ابراز تردید کرده‌اند.

از جمله شرکت نفتی توتال و شرکت پژو-سیتروئن، پی‌. اس‌. ای، یکی تلویحا و دیگری آشکارا گفته‌اند که از بیم مجازات‌های آمریکا قصد ادامه سرمایه‌گذاری در ایران را ندارند.

به گزارش یورونیوز، شرکت نفتی توتال فرانسه که همواره یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران بوده است، تصمیم خود مبنی بر بازنگشتن به ایران را بسیار آشکارتر از پی‌اس‌ای اعلام کرده است.

مدیر مالی توتال حدود ۲۰ روز پیش در یک کنفرانس تلفنی به تحلیل‌گران اعلام کرد که این شرکت نفتی به دلیل نبود اطمینان در مورد تحریم‌های ایران، فعلا قصد بازگشت به این کشور را ندارد.

مدیر ارتباطات بخش خاورمیانه شرکت پی‌اس‌ای فرانسه نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز که آیا این شرکت بزرگ خودروسازی پس از لغو تحریم‌ها به ایران بازمی‌گردد یا این که به دلیل همکاری جدیدش با آمریکا قصد چنین کاری را ندارد، گفته است: «نام تجاری پژو به عنوان یک برند جهانی در نظر گرفته می‌شود که در تمام قاره‌ها برای خدمات‌رسانی به مشتریان خود فعالیت می‌کند.»

این پاسخ کلی پی‌اس‌ای تکلیف قطعی پژو برای بازگشت به ایران را روشن نمی‌کند، اما گزاره «تمام قاره‌ها» احتمالا حاوی این پیام تلویحی است که پژو قصد ندارد به خاطر ایران، از بازار آمریکا چشم بپوشد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.