تشدید انزوای حکومت بلاروس در پی فرود اجباری هواپیما و بازداشت یک روزنامه‌نگار منتقد

0با اقدامات تنبیهی اتحادیه اروپا علیه حکومت بلاروس که از روز سه‌شنبه چهارم خرداد و در واکنش به فرود اجباری یک هواپیمای شرکت رایان ایر با هدف دستگیری روزنامه‌نگار مخالف دولت به اجرا گذاشته شد حکومت الکساندر لوکاشنکو منزوی‌تر خواهد شد.

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در اجلاس روز دوشنبه در یک تصمیم‌گیری سریع علاوه بر ممنوع کردن پرواز هواپیماهای بلاروس در آسمان اتحادیه اروپا خواستار آزادی سریع رامان پراتاسوویچ شده و از شرکت‌های هوایی اروپایی خواستند پرواز در آسمان بلاروس را متوقف کنند.

آن‌ها از سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی نیز خواستند در مورد تغییر مسیر پرواز هواپیمای شرکت رایان ایر و فرود اجباری آن در مینسک تحقیق کند.

همزمان یک مقام ارشد سازمان ملل در مورد وضعیت رامان پراتاسویچ، روزنامه‌نگار و فعال مخالف حکومت بلاروس، که روز یکشنبه پس از فرود اجباری هواپیمای مسافربری رایان ایر در مینسک بازداشت شد اظهار نگرانی کرد.

غروب روز دوشنبه شبکه تلویزیونی دولتی بلاروس ویدئوی کوتاهی پخش کرد که در آن آقای پراتاسویچ گفت به برخی از جرایمی که حکومت به او نسبت داده است اعتراف می‌کند.

یک سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در این زمینه گفت حضور آقای پراتاسویچ در برابر دوربین داوطلبانه نبوده و به نظر می‌رسد که در چهره او آثار ضرب وشتم وجود داشت.

«ال‌ او‌ تی» خطوط هوایی لهستان و شرکت‌های هوایی سه کشور ناحیه بالتیک روز سه‌شنبه اعلام کردند که پرواز در آسمان بلاروس را متوقف کرده و شرکت‌های «ایر فرانس»، «لوفت هانزا» و «کی ال ام» نیز گفتند به زودی این کار را خواهند کرد.

حکومت بلاروس از اقدام خود دفاع کرده و وزیر ترابری آن کشور روز سه‌شنبه گفت که از سازمان بین‌المللی هوانوردی، ایکائو، و نهادهای مسئول در آمریکا و اتحادیه اروپا خواسته است که برای تحقیق در مورد تغییر مسیر و فرود اجباری هواپیما به بلاروس بروند.

استانیسلاو شوشکویچ، اولین رهبر بلاروس پس از فروپاشی اتحاد شوروی در مصاحبه‌ای تلفنی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «بلاروس به “چاله سیاه” اروپا بدل شده است، سرکوب مخالفان به حد فاجعه‌باری رسیده و رهبر کشور با اعزام جنگنده برای فرود اجباری هواپیمای مسافربری، کل جهان را به خطر انداخته است».

او افزود: «غرب باید درک کند که فقط تشدید فشار و وضع تحریم‌های شدیدتر می‌تواند روی لوکاشنکو تاثیر گذاشته و سرکوب را تا حدی کاهش دهد».

اورسلا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز سه‌شنبه گفت این اتحادیه تحریم‌های شدیدتری علیه بلاروس وضع می‌کند که «افراد حقیقی و حقوقی که منابع مالی رژیم را تامین می‌کنند هدف قرار خواهد داد».

برخی از صاحبنظران هشدار می‌دهند که تشدید تحریم‌های غرب علیه حکومت بلاروس باعث خواهد شد که الکساندر لوکاشنکو برای تامین نیازهای حکوت خود به مسکو نزدیک‌تر شود.

همزمان با اعلام اقدامات تنبیهی اروپا، سرکوب مخالفان در بلاروس ادامه یافت و رهبر حزب مخالف دولت دمکرات مسیحی آن کشور به جرم «سازماندهی شورش و اغتشاش» به هفت سال زندان محکوم شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.رمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.