توطئه جدید جمهوری اسلامی برای از بین بردن خاوران

0


توطئه جدید جمهوری اسلامی برای از بین بردن خاوران

بیانیه کانون زندانیان سیاسی ایران (در تبعید)
ترفند جدید جمهوری اسلامی برای از بین بردن بزرگترین سند جنایت‌اش

در خاوران، که یکی از گورهای جمعی محل دفن زندانیان سیاسی اعدام‌شده در کشتار ۱۳۶۷ است، ۱۰ قبر جدید کنده شده است. شماری از خانواده‌های اعدامیان صبح جمعه به خاوران رفته‌ و دیده‌اند که ۱۰ قبر جدید در این محل کنده شده و در دو قبر هم به تازگی دو نفر دفن شده‌اند.

در روزهای اخیر گزارش شد که بهاییان تهدید شده‌اند که برای دفن عزیزانشان یا باید از فضایی باریکی که میان گورهای فعلی بهاییان وجود دارد استفاده کنند یا آنها را در محل گورهای دسته جمعی ۶۷ دفن کنند.

خانواده‌های اعدامیان و فعالان حقوق بشر می‌گویند حکومت ایران به دنبال پاک کردن آثار اعدام‌های جمعی است.

به گفته خانواده اعدامیان ۶۷ که به گورستان خاوران رفته‌اند قبرهای جدید عمیق هستند و به نظر می‌رسد دو تا سه طبقه باشند.

به گفته آنان کف قبرها با ریختن سیمان پوشانده شده است.

“بیداران”، یک گروه‌ خانواده‌های کشته‌شدگان، درباره فشار مقام‌های حکومتی برای دفن بهاییان در گورهای جمعی کشتار ۶۷ گفته: “ما نسبت به هر تغییری در این خاک شریف حساس هستیم. و نمی‌گذاریم این سرزمین عزیز را که هزاران سرگذشت سر به نیست شده را در سینه نهفته دارد، از ما بگیرند.”

سیمین فهندژ سخنگو و نماینده جامعه بهائیان در سازمان ملل متحد به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “بهاییان نمی‌خواهند که به کسی بی‌احترامی کرده باشند. چون درد خاکسپاری بدون احترام را چشیده‌اند.”

بهائیان ایران پیوسته هدف آزار و اذیت دستگاه‌های امنیتی و قضایی هستند.

در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به دستور خمینی، رهبر قبلی جمهوری اسلامی هزاران زندانی سیاسی به طور مخفیانه اعدام شدند.

اعدام‌شدگان عمدتا از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق و همچنین گروه‌ها و احزاب چپ بودند. آنها در حالی اعدام شدند که دوران محکومیت زندان را می‌گذراندند یا حتی بعضی‌شان با پایان مدت حبس، منتظر آزادی بودند.

ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضاییه، یکی از اعضای هیاتی بود که به دستور خمینی در جلسه‌هایی سریع و بدون تشریفات قضایی معمول برای اعدام زندانیان تصمیم گرفت.

پنج سال پیش نوار صوتی جلسه آیت‌الله حسینعلی منتظری با حسینعلی نیری (حاکم شرع وقت)، مرتضی اشراقی (دادستان وقت)، ابراهیم رئیسی (معاون وقت دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین) منتشر شد که در آن آقای منتظری اعدام‌ها را “بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی” می‌دانست.

بیانیه کانون زندانیان سیاسی ایران (در تبعید)

ترفند جدید جمهوری اسلامی برای از بین بردن بزرگترین سند جنایت‌اش

جمهوری اسلامی اخیرا به تحرکاتی در خاوران دست زده است که هدف از آن جز تلاش برای تغییر چهره خاوران و از بین بردن بزرگترین و خوفناکترین جنایت‌اش، چیز دیگر نمی‌تواند باشد.

بنابر گزارش‌ جامعه بهائیان، رژیم اخیرا به بهائیان فشار آورده که مردگان‌شان را در گورستان خاوران، جایی که صدها تن از قتل‌عام شدگان چپ به صورت انفرادی و جمعی در آن به خاک خفته‌اند، به خاک به‌سپارند.

در این گزارش هم‌چنین آمده است که بهائیان علاقه‌ای به خاک سپردن عزیزان درگذشته‌شان در این بخش از خاوران ندارند و در مقابل فشارهای جمهوری اسلامی ایستادگی می‌کنند. با این حال، بنابر مشاهدات خانواده‌ها که روز جمعه سوم اردیبهشت١۴٠٠ به خاوران رفته بودند، جمهوری اسلامی اخیرا اقدام به حفر ده قبر در خاوران کرده است. در دو قبر مرده دفن کرده‌اند و هشت قبر دیگر خالی بوده است.

جمهوری اسلامی در سال‌های پیش نیز ترفندهایی برای تغییر چهره خاوران و از بین بردن سند بزرگترین جنایت‌اش، به کار برد. در جریان یکی از ترفندهای‌اش در بهمن ١۳۷۸، درب خاوران را برروی خانواده‌ها بست و شبانه با بولدوزر تعدادی از گورهای جمعی را تخریب و زیرورو کرد.

این اقدام ضدبشری رژیم با اعتراض و مقاومت خانواده‌ها، بویژه مادران خاوران و اعتراضات وسیعی جهانی مواجه شد. جمهوری اسلامی ناچار به عقب نشینی شد. جمهوری اسلامی همواره در صدد موقعیتی بوده که خاوران را تخریب و سند جنایت‌اش در این مکان را از بین به‌برد.

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید) ترفند جدید جمهوری اسلامی در رابطه با خاوران را قویا محکوم می‌کند و به آن هشدار می‌دهد که دست از سر خاوران بردارد. این رژیم سفاک باید بداند، حتا اگر تمام خاوران را هم از بین به‌برد، خاوران همواره به‌عنوان بزرگترین سند جنایت‌اش، در تاریخ و افکار عمومی ثبت شده است و از بین بردنی نیست.

۲۳ آوریل ۲٠۲١ برابر با ۳ اردیبهشت ١۴٠٠منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

'I have no food': What it's like to live inside Cambodia's Covid red zoneGhislaine Maxwell’s sex trafficking trial to be DELAYED after new chargesGlobal investor appetite for Chinese bonds continues to grow, with holdings up by $10 BILLION in AprilAn electoral fix alone won’t save Britain’s progressives. Agreeing principles might | Martin KettleIslamic group Ansaar banned by Berlin: Minister says they financed terrorism under the guise of humanitarian aidNew malaria vaccine shows 77% efficacy in trial, becoming first to surpass WHO targetMatt Hancock: I knew Cummings wanted PM to sack meOil demand is rebounding fast in EuropeQueensland offers cash bonus to attract tourism workersUS embassy in Kabul goes on Covid lockdown after 1 worker dies, more than 100 infected in major outbreakLady Lavinia Nourse: Ex-High Court judge's widow cleared of sex abuseBritcoin? UK considers developing digital sterling as cash payments declineWho attended Prince Philip's funeral?Russia’s compliance with OPEC+ oil production deal close to 100% – former energy ministerViolent extremists could ‘exploit’ lifting of Covid-19 restrictions & attack large gatherings, US officials warnSuper League players face World Cup and Euros ban, warns furious Uefa chiefBooming UK economy to outpace US, says HaldaneThe European Super League is the perfect metaphor for global capitalism | Larry Elliott‘There is no comparison’: Marjorie Taylor Greene backtracks after equating mask mandates with HolocaustYoung people to be reinfected with Covid for study