جزئیات جدید از حملهٔ موشکی به نزدیکی نیروگاه اتمی اسرائیل‎

0



ساعاتی پس از شلیک یک فروند موشک از خاک سوریه به جنوب اسرائیل، ظاهراً در فاصله‌ای نه چندان دور از کوره هسته‌ای و سایر تأسیسات مرتبط با فعالیت‌های اتمی این کشور، رسانه‌های اسرائیل به این سؤال مشغول شده‌اند که آیا این اقدام یک شلیک عامدانه مرتبط با جمهوری اسلامی ایران بوده است یا نه.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، این موشک از نوع اس‌ای-۵ یا اس‌ ۲۰۰ بوده که در اولین ساعت بامداد روز پنجشنبه، دوم اردیبهشت، از سوریه به جنوب اسرائیل شلیک شد. سخنگوی ارتش اسرائیل تأیید کرده که سامانه‌های دفاع هوایی این کشور شلیک موشک از سوریه را شناسایی و رهگیری نکرد.

به نوشته روزنامه اسرائیل هیوم، این موشک تا ۴۰۰ کیلومتر برد دارد و قادر به حمل کلاهکی با توان حمل ۲۱۷ کیلوگرم مواد انفجاری نیز هست.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، قطعاتی از موشک، از جمله در استخر خانه یک خانواده اسرائیلی در مزرعه اشتراکی «اشلیم» در نزدیکی شهرک دیمونا به دست آمده‌ است.

اصابت موشک به روایت شاهدان عینی

خانم سونیا راویوو، صاحب این خانه، به رسانه‌های اسرائیل گفته‌ است که آن‌ها تنها پس از بیدار شدن از خواب متوجه قطعاتی از موشک شده‌اند که داخل استخرِ بدون آب خانه افتاده بوده و از بیم انفجار احتمالی، خانه را ترک کردند تا مأموران خنثی کردن موشک سر رسیدند و قطعات را بیرون آوردند و بردند.

عومِر عید، یک زن ساکن شهرک دیمونا، به رسانه‌های اسرائیلی گفته‌ است که او و افراد زیاد دیگری در لحظه اصابت موشک، با یک انفجار شدید از خواب بیدار شده و همزمان آژیر خطر دقایقی در منطقه طنین انداخته است.

سخنگوی ارتش و رسانه‌های اسرائیل تأکید کرده‌اند که موشک منفجرشده در منطقه «نقب»، تلفات و آسیب جانی نداشته‌است.

ادعاها و مواضع نظامیان اسرائیل

ژنرال بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، ظهر پنجشنبه گفت که ارتش در خصوص عدم شناسایی و رهگیری موشک سوری «هنوز تحقیق می‌کند». وی گفت یک «موضوع پیچیده» مطرح است اما توضیح بیشتری نداد.

ارتش اسرائیل گفته‌ است که در واکنش به اصابت موشک به جنوب این کشور، جنگنده‌های اسرائیلی به سوی سوریه به پرواز درآمدند و سامانه‌ای را مورد هدف قرار دادند که موشک از آن به خاک این کشور شلیک شده بود.

ارتش سوریه گفته‌ است که موشک‌های شلیک‌شده از جنگنده‌های اسرائیلی به سوی منطقه «الضمیر» در حومه دمشق هدف‌گیری شد و دفاع هوایی سوریه اکثر آن‌ها را «رهگیری و منهدم کرد».

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته‌ است که یک افسر ارتش سوریه در حملات هوایی بامداد پنجشنبه از سوی اسرائیل کشته و سه سرباز سوری نیز شدیداً زخمی شدند.

شلیک موشک از سوریه به اسرائیل، در حالی که تنش میان این کشور و ایران به‌شدت تشدید شده و از خرابکاری جدید منتسب به اسرائیل در سایت هسته‌ای نطنز در ایران تنها ۱۱ روز می‌گذرد، این سؤال را مطرح کرده که آیا ممکن است این اقدام بخشی از تلافی‌جویی جمهوری اسلامی ایران از اسرائیل باشد؟

موشک سوری در شرایطی به اسرائیل شلیک شده که ارتش این کشور به‌تازگی دفاع هوایی خود در جنوب را از بیم واکنش احتمالی ایران و متحدین آن به‌دنبال حمله منتسب به اسرائیل علیه کشتی نظامی «ایران ساویز» در آب‌های دریای سرخ تقویت کرده بود.

دو روز پیش نیز انفجاری بزرگ در یکی از کارخانه‌های صنایع موشکی اسرائیل رخ داد. رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقامات کشورشان و تنها یک روز بعد از حادثه گفتند که انفجار، «کنترل شده و پیش‌بینی شده» بود اما توضیح بیشتری در خصوص ماهیت آن ندادند.

چهره‌های جمهوری اسلامی چه می‌گویند؟

برخی چهره‌های نظامی و رسانه‌ای در جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته گفته بودند که باید نسبت به تحرکات اسرائیلی، در خاک خود اسرائیل واکنش نشان داد؛ از جمله روزنامه کیهان تهران تأکید کرده بود که در واکنش به حملات منتسب به اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران باید تأسیسات اتمی دیمونا هدف قرار گیرد.

محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، روز پنجشنبه در واکنش به شلیک موشک از سوریه به اسرائیل گفت «وقتی کسی شرارت می‌کند، نباید انتظار داشته باشد که شرارتش به خودش برنگردد».

برخی رسانه‌ها در ایران نیز در واکنش به رویداد بامداد پنجشنبه میان اسرائیل و سوریه، آن را از جمله نشانی از «آغاز تغییر قواعد» از سوی «محور مقاومت» در برابر اسرائیل توصیف کرده‌اند.

نظرات یک نظامی پیشین اسرائیل

عاموس یادلین، رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، نیز گفته‌ است که «وضعیت در ارتباط با ایران بسیار ملتهب است و اگر میان (سایت هسته‌ای) نطنز در ایران با (کوره اتمی) دیمونا در اسرائیل به‌نوعی ارتباط قائل شویم، اهمیت موضوع هسته‌ای حساسیت کامل خود را نشان می‌دهد».

با این حال، ژنرال ذخیره یادلین به سایت وای.نت گفته‌ است که این رویداد یک حمله عمدی از سوی ایران نبوده و احتمال انتساب ایران به این حمله را باید رد کرد.

عاموس یادلین افزوده‌ است که کشورش در پاسخ به این موشک، از جمله به «محموله‌های تسلیحاتی جدید ایرانی انتقال یافته به سوریه» حمله کرده‌ است.

به گفته این نظامی ارشد پیشین، سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل قوی هستند اما تنها قادرند لایه حفاظتی میان ۸۵ تا حداکثر ۹۵ درصد ایجاد کنند و برای مثال، در صورت شلیک هم‌زمان ۲۰ فروند موشک به اسرائیل، این احتمال هست که یکی دو موشک از دید سامانه‌های دفاع هوایی پنهان بماند.

عاموس یادلین نگفته‌ است که آیا بیش از یک موشک از سوریه شلیک شده بود یا بیشتر، که به گفته او، از دید سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل «پنهان» مانده‌ است.

نخست‌وزیر اسرائیل هنوز در خصوص رویدادهای بامداد پنجشنبه کشورش سخنی در ملأ عام نگفته اما آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین، در یک مصاحبه گفته‌ است که «به ما موشک شلیک می‌شود و (بنیامین) نتانیاهو را خواب برده‌ است».

آقای لیبرمن گفته‌است که اگر موشک شلیک‌شده یک کلاهک به وزن ۲۰۰ کیلوگرم ماده انفجاری داشت، با وضعیتی متفاوت روبه‌رو می‌بودیم.

آویگدور لیبرمن و سایر سیاستمدارانی که بعد از انتخابات ناکام ماه گذشته اسرائیل همچنان برای برانداختن بنیامین نتانیاهو از مسند نخست‌وزیری تلاش می‌کنند، با اشاره به رویداد موشک شلیک‌شده از سوریه مدعی شده‌اند که نخست‌وزیر کنونی که در دادگاه نیز در حال محاکمه به اتهام فساد است، به خاطر حفظ مقام خود، مسائل مهم امنیتی اسرائیل را رها کرده‌ است.



منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Delhi oxygen crisis: Hospitals hover hours from running out amid hike in serious Covid-19 casesLeBron James deletes tweet on police killing of 16-year-old Ma’Khia BryantKlarna insists buy-now-pay-later better than credit cardsIsraeli media in hot water after state TV broadcasts Jewish mob ‘lynching’ alleged ArabTexas Governor Abbott bans officials from requiring face masks, introduces $1,000 fine for those who doAfrica's week in pictures: 16-22 April 2021Selective enforcement: Biden’s ICE told they can drop cases against illegal migrants amid 1.3 MILLION backlogEthereum creator Vitalik Buterin becomes world’s youngest crypto billionaireHundreds in India flout lockdown to cremate ‘divine horse’ who died ‘trying to get rid the world of Covid-19’Russia will ‘significantly’ boost share of global helium market – PutinStudent who led Oxford vote to ‘cancel’ the Queen as symbol of ‘colonial history’ turns out to be AMERICANColorado allows maskless indoor gatherings… if 80% of attendees are fully-vaccinated & can show PROOFBoris Johnson marries fiancee in secret ceremony - reportsSupply crisis could send oil prices soaring above $100 per barrelHungary LGBT: Content aimed at children to be banned‘Terrorist state’ Israel must be stopped, Turkish President Erdogan says, adding it has ‘crossed all limits’GameStop short-sellers losing BILLIONS as wildly popular meme stock soarsRussian economy to perform better than expected this year – World BankBelarus plane: Ryanair boss says pilot had no choice but to land in Minsk‘I could do big things for a club’: UFC superstar Conor McGregor opens up on Manchester United ownership interest