خط لوله ۱.۵ میلیارد یورویی گوره‌-جاسک؛ امنیتی یا اقتصادی؟

0تصمیم برای احداث این خط لوله ۱۰۰۰ کیلومتری از جنوب غرب ایران به بندر جاسک در دریای عمان و با هزینه‌ای ۱.۵ میلیارد یورویی زمانی اتخاذ شد که جمهوری اسلامی به کرّات آمریکا و کشورهای عرب منطقه را به بستن تنگه هرمز تهدید می‌کرد. اما مشکل اینجاست که کل صادرات نفت خود ایران نیز از این تنگه عبور می‌کند و از طرفی بخش اعظم صادرات غیرنفتی و حدود ۸۰ درصد واردات کشور نیز از همین تنگه هرمز می‌گذرد.

در زمینه دور زدن کالاهای غیرنفتی، ایران چند سال پیش با کمک هند بندر چابهار را در آب‌های ساحلی دریای عمان به‌صورت نصف و نیمه راه‌اندازی کرد و سال ۹۸، سهم این بندر از تجارت بنادر جنوبی ایران تنها ۱ درصد بود. اول خردادماه امسال مسعود جمیلی معاون دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز به خبرگزاری تسنیم گفت که به خاطر نبود زیرساخت‌ها تاجران مایل به استفاده از این بندر نیستند و برای آنها صرفه اقتصادی هم ندارد. این در حالی است که علاوه بر سرمایه‌گذاری ده‌ها میلیون دلاری هندی‌ها، دولت ایران نیز تاکنون ۱.۳ میلیارد دلار در این بندر سرمایه‌گذاری کرده است.

برای نمونه بندر شهید رجایی در دل تنگه هرمز سهمی ۵۰ درصدی در کل تجارت غیرنفتی ایران دارد و اصولا تصور دور زدن تجارت خارجی ایران از تنگه هرمز بسیار مشکل است.مطالعه بیشتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.