سیر نزولی جمعیت در ایران و هشدار کارشناسان

0در “دهمین کنفرانس الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت” یک عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در رابطه با جمعیت آینده ایران مقاله‌ای ارائه کرد که در آن نسبت به کاهش جمعیت کشور به سمت «صفر» هشدار داده شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دکتر شهلا کاظمی پور در گزارش خود گفت: «گذار باروری در ایران متناسب با تحولاتی بوده است که در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و برخی ابعاد سنتی خانواده به وقوع پیوسته و به تغییراتی در نگرش‌ها و ایده‌آل‌های مرتبط با ازدواج و باروری و همچنین رفتارهای باروری منجر شده است. با توجه به مباحث فوق، افزایش زاد و ولد در ایران به یک دغدغۀ سیاستی مهم تبدیل شده است. دلیل این توجه و حساسیت به چالش احتمالی ناشی از کاهش رشد جمعیت در آینده و کمبود نیروی انسانی کافی و به خصوص نیروی جوان در حوزۀ اقتصاد مربوط می شود به گونه ای که انتظار می‌رود در دهه‌های آتی، معضل پیری جمعیت و تمام مشکلات مترتب با آن مانند فشار مالی بر دولت برای تأمین حقوق، بیمه‌های بازنشستگی و تأمین هزینه‌های بهداشت و درمان سالمندان فزونی می‌یابد.»

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به مسئولان حکومتی توصیه کرد: «یکی از نخستین و مهمترین گامهایی که دولت و برنامه‌ریزان برای اجرای سیاست‌های افزایش میزان باروری باید مدنظر قرار دهند، اجماع و توافق بین مقامات سیاسی، مسئولین، برنامهریزان، و رسانه‌هاست.»مطالعه بیشتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.