صدور حکم در پرونده جدید برای گروگان نازنین زاغری

0


صدور حکم در پرونده جدید برای گروگان نازنین زاغری

حجت کرمانی، حقوقدان و وکیل نازنین زاغری از صدور رای پرونده دوم او در دادگاه انقلاب تهران خبر داد.

به گفته این وکیل دادگستری بر اساس رای صادره خانم نازنین زاغری به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری و یک سال منع خروج از کشور محکوم شده است.

لازم به ذکر است بر اساس کیفرخواست صادره در ۹۶/۷/۱۹، خانم زاغری متهم به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن در سال ۱۳۸۸ و مصاحبه با شبکه بی بی سی فارسی است.

آخرین جلسه رسیدگی به اتهام خانم زاغری ۲۴ اسفند ۹۹ برگزار شده بود.

به گفته این وکیل دادگستری با توجه به اینکه از نظر موکل و وکیل رای صادره منطبق بر قوانین موضوعه کشور نمی باشد در مهلت مقرر قانونی درخصوص تجدیدنظرخواهی از رای صادره اقدام خواهد شد.

دولت انگلیس اتهام تازه نازنین زاغری را بی ‌اساس دانست
چهارشنبه، 27 اسفند ماه 1399 = 17-03 2021

وزیر خارجه بریتانیا همزمان با برگزاری دادگاه نازنین زاغری-رتکلیف در تهران ضمن «بی‌اساس» توصیف کردن اتهام تازه این شهروند ایرانی-بریتانیایی، این اقدام را غیرقابل قبول خواند.

به گزارش یورونیوز، حجت کرمانی، وکیل وکیل خانم زاغری-رتکلیف از برگزاری آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌ تازه این شهروند ایرانی-بریتانیایی مبنی بر «فعالیت تبلیغی علیه نظام» خبر داد.

به گفته آقای کرمانی این اتهام بر پایه «شرکت در تجمع مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن در سال ۱۳۸۸ و مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران طرح شده است. این در حالی است که محکومیت ۵ ساله خانم زاغری-رتکلیف با سپری شدن کامل دوران زندان روز یکشنبه گذشته ۱۷ اسفند (۷ مارس) به پایان رسیده بود.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه با انتشار پیامی توییتری اقدام حکومت ایران در تشکیل پرونده دوم برای نازنین زاغری-رتکلیف را که به تعبیر او «کاملا خودسرانه (بی‌پایه و اساس)» است، غیرقابل قبول خواند.

آقای راب همزمان خواستار آزادی فوری خانم زاغری-رتکلیف و بازگشت او به جمع خانواده‌اش در بریتانیا شد. وزیر خارجه بریتانیا در عین حال خاطر نشان کرد که از هیچ تلاشی برای حمایت از خانم زاغری-رتکلیف دریغ نخواهد کرد.

افشای جزئیات شکنجه‌ روحی علیه گروگان ایرانی-انگلیسی

یک سازمان حقوق بشری بریتانیایی بر اساس گزارشی از چند متخصص می‌گوید که نازنین زاغری،‌ شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران، «قربانی شکنجه» است و در پی حبس طولانی‌مدت نیاز به درمان روانی فوری دارد.

سازمان خیریه‌ای به نام «التیام» [Redress] از چند پزشک متخصص خواسته است که از راه دور خانم زاغری را ارزیابی کنند. این گزارش ماه گذشته میلادی کامل شده و روز پنج‌شنبه، ۲۱ اسفندماه، برای دولت بریتانیا ارسال شده است.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی، در این ارزیابی که در پایان سال گذشته میلادی، ۲۰۲۰، از طریق اینترنت انجام شده به پزشکان گفته است که در زندان دچار ریزش مو و همین طور وسواس تمیزی شده است.

خانم زاغری که در ابتدای بازداشت خود ماه‌ها را در زندان انفرادی گذرانده است همچنین به این پزشکان گفته است که در مقطعی مجبور بوده به صدای حرف زدن زندانبان خود در حال حرف زدن با دخترش [زندانبان] گوش کند، در حالی که خود او از فرزند خردسالش جدا و دور بوده است.

بر اساس گزارش پزشکان او دچار اختلال استرس پس از تروما [ضایعه روحی]، افسردگی و همین طور وسواس است که در نتیجه «تجربیات بسیار پراسترس و ضایعه‌بار در زندان در ایران» و «عدم اطمینان از سرنوشت خود» ایجاد شده است.

در این گزارش آمده است که او در ابتدای بازداشت و محکومیت «بین هشت تا ۹ ساعت در روز با چشم‌بند» تحت بازجویی بوده و بارها توسط بازجو تهدید شده است.

به گزارش رادیو فردا، نازنین زاغری همچنین به پزشکان گفته است که سلول انفرادی او بسیار کوچک بوده و او اصلا قادر به تشخیص شب و روز نیز نبوده است.

شبکه جهانی بی‌بی‌سی در گزارش خود نوشته است که نه خانم زاغری و نه همسر او ریچارد رتکلیف توانایی روحی و روانی خواندن کامل ارزیابی پزشکان را ندارند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Chinese military has its own UFO task force… and it’s been ‘overwhelmed’ by surge in sighting reports – mediaCovid: Test and Trace failure helped Indian variant spread, report saysTop Pentagon officer Mark Milley says Russia & China pose ‘biggest threats’ after Biden says it’s climate changeCovid vaccine: Biden unveils plan to vaccinate young AmericansIt’s time to be friends again. But can you remember how?Israel-Gaza: Hamas official predicts ceasefire 'within a day or two'Russian football authorities call on UEFA as fans barred from traveling to Denmark for Euro 2020 gameIran bans crypto mining during hot summer monthsThe drama over the princes’ uniforms is just a royal version of EastEnders | Zoe WilliamsGovt ‘absolutely thinking’ about mandatory Covid jabs for health workers, UK vaccine minister saysThe ‘Tory sleaze’ of old is nothing compared to what the right gets away with today | Zoe WilliamsInvestments worth almost $25 billion inked at Silk Road expoRussia’s Gazprom continues ramping up production with gas exports boomingEU, UK, and US join dozens of states in demanding answers over sexual abuse allegations against WHO staffChild suicide attempts increased by up to 200% during pandemic in Canada, warn charities & hospitals'People didn't believe my CV', says board directorDR Congo: Thousands flee Goma after second volcano warningCovid vaccine: Why are Australians cancelling AstraZeneca jabs?Global investors continue to pour cash into Russia despite pandemic – EYRT Creative Lab wins ‘Internet Oscars’ for Best Use of Stories at 25th Webby Awards