فایل صوتی ظریف چگونه و توسط چه کسی لو رفته است؟

0


فایل صوتی ظریف چگونه و توسط چه کسی لو رفته است؟

هزینه‌های سلطه نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی

رادیو بین المللی فرانسه در گزارشی گفت: وزیر خارجه جمهوری اسلامی، قاسم سلیمانی را به تبانی با مسکو برای به شکست کشاندن برجام متهم کرده است. در مصاحبۀ سه ساعت و یازده دقیقه ای خود با سعید لیلاز، ظریف گفته است که نه فقط قاسم سلیمانی سیاست خارجی را تعیین می‌کرده، بلکه نیز می‌کوشیده به یاری روسیه مانع از به سرانجام رسیدن توافق اتمی، برجام، شود. در این مصاحبه ظریف اقدام‌های سپاه قدس در سوریه را خلاف منافع ملی ایران دانسته و گفته است که در جمهوری اسلامی “میدان” یا حوزۀ نظامی و نظامیان بر همۀ ارکان قدرت حاکم است.

گفتگوی ظریف و سعید لیلاز پر از نکات و مسائل بحث برانگیز است که می تواند بر منازعات سیاسی داخلی دامن بزند و حتی اثراتی بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی بگذارد. قرار بوده که مصاحبه تا مدت‌ها منتشر نشود، حتی ظریف در بخش‌هایی می گوید این اظهارات من اصلا نباید منتشر شود.

یکی از بحث‌های جدی درباره فایل صوتی ظریف چگونه و توسط چه کسی لو رفته است؟ این پرسش در فضای رسانه‌ای پرسشی مهم است. این گفت‌وگو اسفند سال گذشته و توسط مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری به مدیریت حسام‌الدین آشنا انجام شده است.

طبیعتا اولین احتمال این است که این گفت‌وگو از درون مرکز لو رفته باشد. حسام‌الدین‌‌آشنا، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌ جمهوری، در واکنش به این احتمال نوشته: «انشالله این سوءاستفاده و کید (نیرنگ) احتمالی، به خودشان برمی‌گردد.

اما این مصاحبه چرا و با چه هدفی منتشر شده است؟ واضح است که این گفت‌وگو می‌تواند ابعاد سیاسی داشته باشد پس کسی که آن را لو داده حتما به این مسئله آگاه بوده است. عده ای می گویند این گفت و گو توسط حامیان ظریف و برای تطهیر او و بهره برداری انتخاباتی منتشر شده است.

“تسنیم” خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران با انتشار یادداشتی تلویحاً انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف را به حسام الدین آشننا که از چهره‌های قدیمی امنیتی جمهوری اسلامی است، نسبت داده و نوشته است : “گفتگویی با این درجه از اهمیت و حاوی مطالبی که می‌تواند فضای سیاسی کشور را به هم بریزد چطور به بیرون درز کرده است؟ آیا آقای [حسام‌الدین] آشنا که خود از جمله چهره‌های امنیتی در دولت آقای روحانی است از اهمیت این فایل صوتی مطلع نبوده و در نگهداری آن اهمال کرده است و یا این فایل با برنامه ریزی قبلی و به شکل غیررسمی برای تأثیر گذاری در انتخابات ١٤٠٠ منتشر شده است؟”

مخالفان مذاکرات وین و احیا برجام و نیز رقبای انتخابات ۱۴۰۰ از جمله دیگر مظنونان هستند. برخی می‌گویند لو رفتن این گفت‌وگو باعث شده که احتمال نامزدی محمد جواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری به حداقل برسد. از سوی دیگر می‌تواند مذاکرات هسته ای در وین را هم تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه اظهارات ظریف درباره نقش روسیه در تخریب مذاکرات.

شایعه نقش نزدیکان محمود احمدی نژاد هم مطرح است. گفته می شود برخی خبرنگاران خارج از ایران که این فایل صوتی را دریافت کرده‌اند، تایید می‌کنند که فایل را از یکی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد دریافت کرده‌اند.

پس از انتشار این مصاحبه طبیعتا فضای افکار عمومی درباره آن ملتهب شد. اصولگرایان به شدت از آن ناراضی اند و در رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی علیه ظریف اظهار نظر می‌کنند. آنها معتقدند که ظریف خط قرمز‌ها را رد کرده است.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران هم با انتشار نقدی بر سخنان ظریف نوشته است: فرامتن این فایل صوتی در یک جمله خلاصه است؛ برخلاف تصور رایج در جمهوری اسلامی نه تنها رئیس جمهور اختیار ندارد، بلکه برخلاف تصور پیشین حاکمیت دوگانه نیز وجود ندارد و تنها و تنها قاعده حاکم در اداره کشور، قواعد «میدان» است و راهبری نظامی.

بخشی از سخنان ظریف در باره دخالت های سلیمانی در سیات خارجی: من و سردار سلیمانی الزاماً هم نظر نبودیم در همه چیز. اما احساس می‌کردیم که ما موظفیم که با هم هماهنگ باشیم و این کار رو می‌کردیم و من این رو می‌تونم به‌جرأت بگم. من دیپلوماسی رو بیشتر هزینه کردم برای میدان، در طول کار من هیچ زمان من نتوانستم نه این‌که نخواستم نتوانستم به فرمانده میدان بگم این کار رو بکن من در دیپلوماسی نیاز دارم. تقریباً هر بار که من برای مذاکره رفتم این شهید سلیمانی بود که می‌گفت من می‌خواهم تو این خاصیت رو بگیری. این نکته رو بگیری. می‌گفت تو می‌روی با لاوروف مصاحبه مذاکره می‌کنی ازش یک دو سه چهار بخواه. اما این‌که مثلا من بگم به ایشون که شما مثلا فرض کنید از هواپیمای ایران‌ایر در خط تهران سوریه استفاده نکن ایشون زیربار نمی‌رفت. ما بسیاری از هزینه‌های دیپلماتیک که دادیم به‌خاطر این بود که برای ما میدان اولویت داشت.

اظهارات ظریف در باره روسیه: وقتی آقای لاوروف برگشت مسکو مورد حمله روزنامه‌های روسی قرار گرفت که چرا شما اجازه دادید این توافق (برجام) منعقد بشه و ایران بغلطه توی دامن غرب. آقای سلیمانی در ماه بهمن درخواست سفر به روسیه کرد. در ماه تیر بعد از این‌که اوضاع سوریه من این را از وزیر خارجه کنونی سوریه که قائم‌مقام بود تا چند وقت پیش در یک بار که اومد پیشواز من در فرودگاه سؤال کردم. گفتم شما در تیرماه و مردادماه ۹۴ آیا هنوز شرایطتتون شکننده بود گفت نه ما عبور کرده بودیم. یعنی روسها بعد از این‌که اون نیاز ما مرتفع شده بود آقای سلیمانی رو دعوت کردند به مسکو با این هدف. ما ادعا می‌کنیم که آقای سلیمانی اونجا آقای پوتین رو راضی کرد. آقای پوتین تصمیمش رو گرفته بود. ببینید پوتین وارد جنگ (سوریه) شد با نیروی هوایی اما نیروی زمینی ایران هم وارد جنگ کرد. نیروی زمینی که اونجا داشت می‌جنگید نیروی ایرانی بود. این اتفاقاتی که افتاده. موشک اسراییل باید نابود شود. این اتفاقات با روسیه و مابعدش. اتفاقاتی که بعدش در منطقه افتاد حمله به سفارت عربستان. گرفتن قایقهای آمریکایی همه اینها برای این انجام شد که برجام نشود. من گفتم ما هزینه میدان کردیم، میدان هزینه ما نکرد. اینها هیچ وقت پخش نخواهد شد ولی چون شما خواستید همه چیز بماند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

‘Sexual artistry’: Former ice dancer Anna Semenovich hails Elizaveta Tuktamysheva for ‘feminine skating’ styleBiden admin proposes expanding & accelerating legal immigration in sharp U-turn from Trump-era policies – mediaRussia to reveal prototype of its digital ruble in late 2021 – Central BankLabour funding threatened by two candidates for Unite top jobSame hype, different day? Beijing says US reporter pushing Covid lab-leak theory also fueled debunked Iraq WMD narrativeDR Congo's Goma volcano: 'I couldn't save my sick husband from the lava'Lottery jackpot 'winner' says she destroyed $26m ticket in laundry washCDC to convene ‘emergency meeting’ on rare heart condition linked to Covid vaccinesGaza tower block COLLAPSES after Israeli airstrikes respond to Hamas rockets – reports (VIDEOS, PHOTOS)World Cup hosts Qatar announce fans won’t be permitted to attend games ‘without receiving a full Covid vaccination’Tourists told to leave dollars at home as Cuban banks will no longer accept greenbackDR Congo activates evacuation plan for Goma as lava from erupting volcano devours roads & houses (VIDEOS)UK adds India to Covid-19 travel 'red list' in 'difficult but vital decision' after detecting 100 cases of new variantCyprus ends prosecution of police over alleged negligence in serial killer investigation‘We can’t wait for the game’: Poland’s ‘Miss Euro’ soaks up the mood in St. Petersburg before Slovakia opener (VIDEO)Canada mourns as remains of 215 children found at indigenous schoolCryptocurrencies lose nearly $280 BILLION in value after bitcoin drops below $40,000Tui to subsidise Covid tests for package holiday customersTokyo Games could create ‘Olympic’ Covid strain, Japanese Doctors Union warnsUK says it has reached £333mn fishing quota agreement with EU