قتل دو زندانی زیر شکنجه های وحشیانه در زندان ارومیه

0


قتل دو زندانی زیر شکنجه های وحشیانه در زندان ارومیه

دوشنبه شب یک زندانی به نام احد یکاوطن، در زندان مرکزی ارومیه در اثر شکنجه به‌قتل رسید. مأموران این زندانی را از پله‌های طبقه دوم به پایین پرتاب کرده و سپس وی را به انفرادی برده و شروع به شکنجه می‌کنند. این زندانی بر اثر شدت شکنجه بیهوش شده و جان خود را از دست می‌دهد

هم‌چنین به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، شامگاه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۱۷ می ۲۰۲۱)، یک زندانی دیگر با هویت “امیر رضایی” اهل ارومیه در اثر شکنجه توسط ماموران زندان مرکزی ارومیه بیهوش و پس از انتقال به بهداری زندان جانباخت.

به گفته شاهدان، مأموران این زندانی را از پله‌های طبقه دوم به پایین پرتاب کردند که در همان لحظه ستون فقراتش شکسته و احتمالاً قطع نخاع شده بود چون در جا بیهوش می‌شود ولی مأموران با همین حالت بیهوشی او را کشان کشان به انفرادی برده و دور از چشم سایر زندانیان دست و پای وی را بسته و شروع به شکنجه و ضرب و شتم وی کردند.

این منبع در ادامه افزود: «شدت ضربات بقدری بود که وی به هوش نمی‌آمد به‌طوری‌که مأموران مجبور شدند او را به بهداری ببرند. اما ساعتی بعد، وی به‌دلیل شدت شکنجه‌ها و ضربات بر سر و بدنش، جانش را از دست داد»

مأموران و رئیس زندان، در پی آن هستند تا با صحنه‌سازی و اخبار دروغ، علت جان باختن این زندانی را مصرف زیاد مواد مخدر اعلام کنند. اما آثار شکنجه و ضرب و شتم روی بدن این زندانی کاملاً مشهود است.

جزئیات تکاندهنده از قتل جوان کُرد زیر شکنجه
شنبه، 25 بهمن ماه 1399 = 13-02 2021

هفته گذشته منابع حقوق بشری از مرگ مهرداد طالشی زیر شکنجه ماموران امنیتی خبر دادند و متعاقب آن روایت‌های متفاوتی درباره محل و علت بازداشت او منتشر شد.

در همین زمینه یکی از نزدیکان آقای طالشی در مصاحبه با رادیوفردا گفت که روز دوشنبه هفته گذشته ماموران کلانتری ۱۱۳ مهرداد طالشی را در متروی بازار دستگیر کرده و ابتدا به کلانتری می‌برند.

او ادامه داد:‌ «ساعت ۹ شب او را به آگاهی شاپور تهران منتقل می‌کنند. دو روز بعد یعنی چهارشنبه ساعت ۶.۵ صبح جسد مهرداد را به بیمارستان بهارلو می‌برند و چهارشنبه ساعت ۸.۵ صبح از بیمارستان به پدرش زنگ می‌زنند. پدرش سنندج بود. همان روز راهی تهران می‌شود و در سردخانه بیمارستان، جسد مهرداد را به او نشان داده و می‌پرسند این پسر شما است؟»

جنازه مهرداد طالشی را، آن طور که نزدیکانش می‌گویند، به صورت کامل به پدر او نشان نداده‌اند: «فقط یک تکه از زیپ را باز کردند و پدرش دیده. بغل گردنش جای چنگ بوده، سرش هم انگار که کالبدشکافی کرده بودند. بالای سرش از چهار طرف دوخته شده بود. مشخص است که به سرش ضربه زده و او را کشته‌اند.»

مسئولان قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی و همچنین نیروی انتظامی تاکنون در این زمینه سکوت کرده و هیچ توضیح رسمی نداده‌اند.

منبع رادیو فردا درباره علت بازداشت مهرداد طالشی گفت: «گفته‌اند جرم مشکوک حمل مواد مخدر. این در حالی است که وقتی بازرسی هم می‌کنند مهرداد هیچ چیزی نداشته. یک پسر ۲۱ ساله ورزشکار بود با قد یک متر و ۹۴ که در زندگی‌اش یک نخ سیگار هم نکشیده. معتاد نبود. هیچ وقت مواد نداشت. بوکسور بود. بعد از پی‌گیری خانواده، گفته‌اند که در جیب یک آقایی که رفیق مهرداد بود ۷ گرم ماری جوانا پیدا کرده‌اند. یعنی کسی که همراه با مهرداد بازداشت کرده‌اند.»

جنازه مهرداد طالشی به گفته نزدیکانش روز شنبه به خانواده او تحویل داده شده و روز یک‌شنبه،‌ ۱۹ بهمن، در سنندج با حضور ماموران امنیتی به خاک سپرده شده است.

حال خانواده او خواستار مشخص شدن علت مرگ فرزندشان در آگاهی شاپور هستند.

یکی از نزدیکان او به رادیوفردا گفت: «ما اگر علتش را می‌دانستیم این همه زجر نمی‌کشیدیم. این همه عذاب نمی‌کشیدیم. جوان ۲۱ ساله ورزشکار ما را گرفته‌اند با اتهامی که هیچ گونه به او نمی‌چسبد و ظرف چند روز جنازه‌اش را تحویل داده‌اند. او نه سیاسی بود و به هیچ گروهی گرایشی نداشت و نه برخلاف ادعایی که مطرح شده اهل مواد به هیچ عنوان نبود. حالا خانواده روال قانونی را طی کرده و شکایت کرده‌اند که پرونده به دادسرای جنایی ارجاع شده است.»

کشته شدن بازداشت‌شدگان در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های جمهوری اسلامی بی‌سابقه نیست. ستار بهشتی، کاووس سیدامامی، وحید حیدری، سینا قنبری و زهرا کاظمی و طالب بساطی از جمله بازداشت‌شدگانی هستند که در سال‌های اخیر جنازه‌شان به خانواده‌های آنها تحویل داده شده است..منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.