لابی رژیم؛ آب‌ معدنی جایگزین کارون نابود شده! + فیلم

0


لابی رژیم؛ آب‌ معدنی جایگزین کارون نابود شده! + فیلم

همزمان با اعتراضات مردم خوزستان، کمپین‌های خیریه برای خرید «آب معدنی» راه افتاده و مورد انتقاد گسترده قرار گرفته است. یکی از معروف‌ترین این کمپین‌های خیریه که از سوی نرگس کلباسی راه‌اندازی شده، گویا تا کنون بیش از ۲ میلیارد تومان جمع‌آوری کرده است.

اگرچه افرادی که به چنین کمپین‌هایی کمک می‌کنند احتمالا به دنبال راه‌هایی برای همبستگی و کمک به مردم خوزستان هستند، اما منتقدان این کمپین مشکوک می‌گویند که چنین کمپین‌هایی آدرس غلط می‌دهند و در واقع توجه‌ها را از ریشه‌های اعتراض مردم خوزستان منحرف کرده و به حاشیه می‌برند.

آنها می‌گویند مسئله آب خوزستان با فرستادن آب معدنی حل نمی‌شود، زیرا مشکل امروز نتیجه‌ی سیاست‌های اعمال‌شده در طول دهه‌هاست که منجر به از دست رفتن منابع آبی گسترده این استان، نابودی رودخانه‌ها، آلودگی و از بین رفتن منابع طبیعی شده است.

همه اینها در حالی‌ست که خوزستان در هلال حاصلخیز جای گرفته و بخشی از بهترین آب و خاک موجود روی کره زمین را دارد. بیش از یک میلیون هکتار از خاک آن قابل کشاورزی بوده و در طول فصل‌های سرد سال تامین‌کننده محصولاتی بسیار مهم برای کشور بوده است. اما با خشک‌شدن رودخانه‌ها، این وضعیت دگرگون شده است. انتقال آب به استان‌های دیگر، سدسازی‌های بی‌رویه، و ساخت‌و سازهای ناشی از استخراج نفت و … برخی از عوامل موثر در وضعیت کنونی خوزستان‌اند.

فیلم زیر: پیام هموطن خوزستانی به نرگس کلباسی


www.youtube.com/watch?v=7Q4JIyVukXc

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید.
برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.


DOWNLOADمنبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.