نتیجه بررسی صلاحیت‌های انتخابات تا سه روز دیگر اعلام می‌کنیم

0عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، شنبه اول خرداد ماه گفته است، تا سه روز آینده نتایج «احراز صلاحیت» نامزدهای انتخابات ریاست تا سه روز آینده اعلام خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه با برنامه «نگاه یک» صدا و سیمای جمهوری اسلامی با اشاره به برگزاری نشست‌های این شور برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است: «نمی دانیم در حوزه ریاست جمهوری و یا مجلس، چه تعداد نهایت احراز صلاحیت می شوند.»

وی اضافه کرده است: «جلسات متعددی داشتیم اما هنوز تعداد و یا افراد برای ما مشخص نیست. تشویش اذهان دامن زده نشود و تا ۳ روز آتی نتایج را اعلام می‌کنیم.»

شورای نگهبان کار بررسی صلاحیت‌ داوطلبان شرکت در رقابت‌های سیزدهمین دورهٔ انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران را دوشنبه ۲۷ اردیبهشت آغاز کرده است. براساس قانون انتخابات این شورای حداکثر ۱۰ روز فرصت دارد تا نتایج نهایی را اعلام کند.

عباسعلی کدخدایی همچنین در خصوص نحوه بررسی صلاحیت‌ها گفته است: «شکل رای گیری کتبی و مخفی است و اعضا نظر یکدیگر را نمی دانند. در فضایی که ایجاد می شود طبق قانون از ۱۲ رای باید ۷ تن به شخصی رای دهند تا وی احراز صلاحیت شود.»

به گفته سخنگوی شورای نگهبان درباره افرادی که پرونده آنها «کامل» نباشد رای گیری انجام نمی‌شود.

پیشتر اعلام شده بود که وزارت کشور پرونده ۵۹۲ داوطلب را برای بررسی صلاحیت آنها به شورای نگهبان تحویل داده است. اما هفته گذشته عباسعلی کدخدایی گفته بود که «حدود ۴۰ داوطلب» انتخابات ریاست‌جمهوری طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک لازم را ارائه کرده‌اند.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه اظهار داشت: تایید و یا رد در دوره های قبلی تضمین تایید و یا رد این دوره نیست. حتی رییس جمهوری در دوره دوم احراز صلاحیت می شود. در جایی گفتم کسانی که دو یا سه دوره رد صلاحیت شدند و مدارک جدیدی ندارند ثبت نامشان فایده ای ندارد البته ما بررسی می کنیم.»

شورای نگهبان متشکل از شش فقیه منصوب رهبر جمهوری اسلامی و شش حقوقدان است. حقوقدانان به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می شوند و برای ورود به شورای نگهبان نیازمند رای اکثریت مجلس هستند.

شورای نگهبان با تفسیر اصل ۹۹ قانون اساسی خود را مسئول بررسی صلاحیت یا عدم صلاحیت داوطلبان برای تصدی پست‌هایی از جمله ریاست جمهوری، نمایندگی مجلس و عضویت در مجلس خبرگان رهبری می‌داند.

رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبان و نامزدها توسط شورای نگهبان همواره با انتقاد تند و اعتراض شدید منتقدان را در پی داشته است. مخالفان بررسی صلاحیت ها توسط شورای نگهبان می‌گویند اقدامات این شورا در رد صلاحیت نامزدها، نقض ابتدایی‌ترین اصول انتخابات آزاد است و تنها به محدود کردن رقابت بین نامزدها به افراد مورد تایید حکومت منجر می‌شود.

در حالی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد که شمار زیادی از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی با راه‌اندازی کارزارهایی خواهان تحریم این انتخابات شده‌اند.

با استفاده از ایرنا و رادیو فردامنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.