هواپیمای اوکراینی؛ گامی مهم و تازه در راه دادخواهی

0


هواپیمای اوکراینی؛ گامی مهم و تازه در راه دادخواهی

در ادامه تلاش‌های انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک های سپاه پاسداران ساقط شد، دولت کانادا یکی از بازپرسان سابق دادگاه بین المللی لاهه را مشاور ارشد وزارت خارجه و وکیل پیگیری این پرونده کرد.

به گزارش دویچه وله آلمان، پیام اخوان وکیل ایرانی – کانادایی و از پایه‌گذاران مرکز اسناد حقوق بشر ایران در نیویورک است. او در پرونده‌های نسل‌کشی در یوگسلاوی سابق، رواندا و کشتارهای میانمار جزو جوان‌ترین دادستان‌های سازمان ملل بوده است.

انجمن خانواده‌های جانباختگان ضمن استقبال از این انتصاب بیانیه‌ای داده که در آن آمده است: «دعوت به همکاری از یکی از برجسته‌ترین حقوقدانان بین‌المللی، آقای پیام اخوان و اضافه شدن ایشان به تیم حقوقی قدم بسیار مهمی‌ست که جدیت دولت کانادا را در پاسخگو کردن رژیم جمهوری اسلامی و یافتن حقیقت و اجرای عدالت نشان می‌دهد.»

این بیانیه تصمیم دولت کانادا در انتصاب پیام اخوان را “به‌جا و جسورانه” خوانده و تاکید می‌کند: «از ماه ژوئن سال گذشته انجمن خانواده‌های جان باختگان و دولت کانادا در جهت تشکیل یک تیم ویژه‌ حقوقی تلاش کرده‌اند که تمرکز این تیم ویژه‌ حقوقی فقط بر موضوع پرواز باشد. این خواسته محور تمام گفت‌وگوها با مقامات، نامه‌نگاری‌ها و دیدارهای رسمی و غیررسمی در کانادا و کشورهای دیگر بود. فراز و نشیب بسیاری طی شد و در نهایت دولت محترم به این تصمیم رسید.»

یک هفته قبل از این انتصاب، وزیر خارجه کانادا گفته بود که رفتار حکومت ایران در پاسخگویی به مسائل مربوط به سرنگونی هواپیمای اوکراینی “خلاف وجدان” است. دو روز پیش‌تر نیز دادگاه عالی انتاریو در بررسی شکایت خصوصی خانواده‌های قربانیان، هدف گرفتن هواپیما را “عمدی” و “اقدامی تروریستی” دانسته بود.

خانواده‌های جان باختگان از پشتیبانی مقامات دولت کانادا سپاسگزاری کرده و گفته‌اند با انتصاب این وکیل ایرانی – کانادايی، چشم‌امیدشان به آن است که “جنایتکاران در محکمه‌ای بی‌طرف و بین‌المللی بازخواست و تسلیم عدالت شوند.”منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.