کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان طرح «قانون فشار حداکثری» بر ایران را با حضور وزیر خارجه سابق آمریکا معرفی کرد

0


گروهی از نمایندگان عضو کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان روز چهارشنبه یکم اردیبهشت طرحی قانونی را معرفی کردند که به موجب آن کارزار فشار حداکثری علیه ایران، که در دولت قبلی آمریکا به اجرا گذاشته شده بود، برای تبدیل شدن به قانون به کنگره ارائه می‌شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، هم در این مراسم حضور داشت.  

جیم بنکز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت ایندیانا در مجلس نمایندگان و رئیس کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان، در این مراسم با اشاره به مذاکرات فعلی دولت آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام با ایران گفت، حتی اگر دولت پرزیدنت بایدن تحریم‌های ایران را لغو کند، این امری موقتی است و «ما تحریم‌ها را باز می‌گردانیم.»

آقای بنکز افزود: «دولت پرزیدنت بایدن آماده است که کارزار موفق فشار حداکثری را رها کند و بار دیگر به توافق ناکام ایران بازگردد؛ آن‌هم به همان شکلی که دولت اوباما و با دور زدن کنگره انجام داد. ما برای همین اینجا هستیم که به دولت بایدن این را منتقل کنیم که ما برای حفظ تحریم‌ها بر ایران مبارزه می‌کنیم و به دشمنان‌مان نشان می‌دهیم حتی اگر جو بایدن به طور موقتی تحریم‌ها را لغو کند، ما بار دیگر آن‌ها را دوباره بازمی‌گردانیم.»

به گفته جیم بنکز، این طرح سه هدف را دنبال می‌کند؛‌ «اول نشان می‌دهد که کنگره ملزم به توافقی که دولت می‌گوید به نمایندگی از ما دارد گفت‌وگو می‌کند، نیست. دوم، راهبرد کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ را افزایش می‌دهد تا زمانی که ایران به ۱۲ شرطی که در ماه مه ۲۰۱۸ از سوی وزیر خارجه قبلی آمریکا اعلام شد، عمل کند. و سوم این که، تحریم‌های فعلی و مورد حمایت هر دو حزب در مورد ایران را افزیش می‌دهد و سخت‌ترین تحریم‌های ممکن را که از سوی کنگره علیه ایران در نظر گرفته شده، اعمال می‌کند.»

۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید چیست
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به یک توافق جدید شرایطی را مطرح کرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران بود، که به شرح زیر است:

در ادامه شماری از نمایندگان حاضر در این مراسم به نکاتی اشاره کردند. دبی لسکو، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آریزونا در مجلس نمایندگان، گفت: «این موضوع مهمی است، ایران یک حامی بزرگ تروریسم است، اسرائیل و دیگر حوزه‌ها از جمله ایالات متحده را تهدید می‌کند. ما نمی‌توانیم پایمان را از روی پدال گاز برداریم. ما نیاز داریم به کاری که دولت ترامپ کرد – یعنی تحریم‌های سنگین علیه ایران – ادامه دهیم.»

استیو اسکالیس، نماینده جمهوری‌خواه ایالت لوئیزیانا در مجلس نمایندگان، هم گفت: «هیچ چیز در سیاست خارجی مهم‌تر از این وجود ندارد و اول این که باید به دوستان و متحدان خود در جهان نشان دهیم که ما حامی آن‌ها هستیم. اسرائیل هیچ‌گاه چنین اطمینانی در زمان دولت اوباما نداشت و آن‌ها این روزها نیازمند آن اطمینان هستند. به ویژه به این دلیل که ایران با همان نظام قوانینی که دیگران به آن عمل می‌کنند، کار ندارد. ایران به دنبال چیزی است که خودش می‌خواهد که می‌شود نابودی اسرائیل و نابودی ایالات متحده آمریکا.» 

کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان، بزرگترین کمیته پارلمانی محافظه‌کاران در مجلس نمایندگان آمریکا است و ۱۵۴ عضو دارد. 

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

در این راستا و در هفته‌های گذشته در وین، مذاکراتی میان اعضای برجام و بدون مذاکره مسقتیم ایران و آمریکا، برای بازگشت ایالات متحده به برجام انجام شده است. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری خود این مذاکرات را سازنده خوانده و گفته بود هنوز راهی طولانی در پیش است. 

FILE PHOTO: U.S. State Department spokesman Ned Price speaks at his first daily press briefing at the State Department in WashingtonFILE PHOTO: U.S. State Department spokesman Ned Price speaks at his first daily press briefing at the State Department in Washington
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات وین مثبت بوده ولی راهی طولانی در پیش است 
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ضمن ابراز رضایت از نتیجه نشست روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین کمیسیون مشترک توافق هسته ای با ایران در وین، می‌گوید هنوز راهی طولانی پیش رو است. ادامه خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The Great British Art Tour: a girl with a pearl earring‘Worst version of Groundhog Day ever’: Two Distant Strangers, the Oscars short inspired by George FloydTottenham’s Kane and Everton’s Sigurdsson hit doubles in thrilling drawG7 summit: How significant are group's climate pledges?Traffic surge expected over sunny bank holidayFuture virus ‘more deadly’ than Covid-19 will spark new pandemic, WHO chief warnsPutin praises Biden as constructive at Geneva summitMichael Gove alerted by Covid app after Champions League tripPrince Harry says heavy drinking masked pain of mum Diana's deathHoliday islands considered for green listMan charged with murder of 14-year-old Dea-John Reid‘Don’t complain about my cleavage anymore’: Golf babe Spiranac weighs in on runner’s X-rated wardrobe failHakim Ziyech fires Chelsea into final and ends City’s quadruple dream'Crash for cash' insurance scam hotspots revealedBiden warns Russia against 'harmful activities' at start of first official tripLewis Hamilton wins Portuguese Grand Prix after spectacular overtakesCovid: Packed pilot festival brings the good times back - for one nightFestivals face 'another lost summer' without government safety net, MPs sayLeering, jeering and ‘dick pics’: UK report finds sexual harassment ‘normalised’ in schoolsTikTok sued for billions over use of children's data