۵۵ ساعت کار در هفته خطر مرگ را افزایش می‌دهد

0براساس نتایج پژوهشی که روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت از سوی سازمان ملل منتشر شد بیش از ۵۵ ساعت کار در هفته خطر مرگ در اثر نارسایی قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

این گزارش که توسط سازمان بهداشت جهانی و سازمان بین‌المللی کار تهیه شده است تاکید می‌کند که تحت تاثیر پیامدهای اقتصادی بحران کرونا ممکن است شرایط و نحوه کار در بسیاری از مشاغل تغییر کند و ساعات کار افزایش یابد.

این نخستین پژوهش جهانی در مورد ارتباط ساعات کار طولانی با بیماری‌های خطرناک و احتمال مرگ است.

این پژوهش پيش از همه‌گیری ویروس کرونا و براساس تجزیه و تحلیل ده‌ها پژوهش قبلی انجام شده است که هزاران نفر در آن‌ها شرکت داشتند.

ماریا نیرا، یکی از مدیران سازمان بهداشت جهانی، در این زمینه گفت: «۵۵ ساعت کار و یا بیشتر در هفته یک خطر جدی برای سلامتی است. زمان آن فرا رسیده که حکومت‌ها، کارفرمایان و شاغلان این واقعیت را بپذیرند که ساعات کار طولانی می‌تواند به مرگ زودرس منجر شود».

این پژوهش می‌گوید ۵۵ ساعت کار یا بیشتر در مقایسه با ۳۵ تا ۴۰ ساعت کار در هفته احتمال سکته را ۳۵ درصد و احتمال مرگ بر اثر ایست قلبی را ۱۲ درصد افزایش می‌دهد.

تهیه‌کنندگان این پژوهش تخمین می‌زنند که در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۹۸ هزار نفر بر اثر سکته و حدود ۳۴۷ هزار نفر نیز براثر نارسایی‌های قلبی که دلیل آن ساعات کار طولانی است جان خود را از دست داده‌اند.

در فاصله سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ موارد مرگ در اثر نارسایی‌های قلبی به دلیل ساعات کار طولانی ۴۲ درصد و موارد سکته ۱۹ درصد افزایش یافته است. اکثر افرادی که جان خود را از دست داده‌اند مردان بین ۶۰ تا ۷۹ سال بودند که در سنین ۴۵ تا ۷۴ سالگی در هفته ۵۵ ساعت و یا بیشتر کار می‌کردند.

مقامات سازمان بهداشت جهانی افزودند که ساعات کار طولانی عامل یک سوم از بیماری‌های مرتبط با کار و تاثیر آن روی سلامت مردان و زنان یکسان است. البته ۷۲ درصد موارد مرگ در اثر ساعات کار طولانی مربوط به مردان است چون درصد اشتغال مردان در مقیاس جهانی بیشتر است.

آمارهای این پژوهش در عین حال نشان می‌دهد که این موارد در آسیای جنوب شرقی و غرب اقیانوس آرام بالاتر از سایر بخش‌های جهان است. در این مناطق از جهان مشاغل غیر رسمی بیشتر است و نیروی کار در مشاغل غیر رسمی معمولاً مجبور است ساعات طولانی‌تری کار کند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در حال حاضر حدود ۹ درصد از کل جمعیت جهان ساعات کار طولانی دارند و این تعداد رو به افزایش است. به گفته این نهاد، تحت تاثیر بحران کرونا نحوه و ساعات کار در بسیاری از مشاغل تغییر کرده و این ممکن است باعث افزایش ساعات کار هفتگی شود.

تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، گفت: «هیچ شغلی ارزش سکته و حمله قلبی را ندارد. حکومت‌ها، کارفرمایان و شاغلان در همکاری با یکدیگر برای حفظ سلامتی کارگران باید مقررات و محدودیت‌های مشخصی تعیین کنند».

شواهدی که از زمان همه‌گیری ویروس کرونا جمع‌آوری شده است نشان می‌دهد که در اکثر کشورها در دوران قرنطینه ساعات کار بسیاری از شاغلان حدود ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، روش دورکاری و دیجیتال شدن بسیاری از جنبه‌های کار باعث می‌شود که مرز بین محیط کار و محیط خانه به هم بریزد و شاغلان اين رشته‌ها بخشی از ساعات استراحت خود را از دست بدهند.

پیامدهای اقتصادی بحران کرونا امنیت شغلی را نيز تضعیف کرده است و بسیاری از شاغلان برای حفظ کار خود ناگزیر خواهند شد ساعات بیشتری کار کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ش.ر/ک.رمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.