‌آیا ایران مجبور به مداخله نظامی محدود در افغانستان می‌شود؟

0کابوس بازگشت حکومت طالبان بر تمامی قلمرو افغانستان نگرانی گسترده‌ای را بر افکار عمومی داخل و خارج این کشور رقم زده است.

 دولت آمریکا تا پایان ماه اوت کل نیروهای نظامی‌اش را به استثنای جمع محدودی از افغانستان خارج می‌کند. در این خصوص قبل از داوری باید علل تصمیم دولت آمریکا بعد از حدود بیست سال جنگ با طالبان و دیگر اسلام‌گرایان سنی جهادی در افغانستان را درک کرد. این جنگ بی‌پایان چشم‌انداز روشنی برای نابودی طالبان و یا تضعیف آن در حدی که یک گروه تروریستی زیرزمینی باشد وجود نداشت. در طول بیست سال گذشته بیش از ٤٧ هزار نفر شهروند غیرعادی کشته شده‌اند. سهم تلفات انسانی ارتش آمریکا ٢٤٤٢ نفر نظامی و ٣٨٠٠ نفر پیمانکار خصوصی امنیتی بوده است. دولت آمریکا نزدیک ٢٦/٢ هزار میلیارد دلار هزینه کرده است که به نتایج مورد انتظار منتهی نشد. اقتدار و توانایی‌ دولت افغانستان نیز افزایش پیدا نکرد. ازاینرو به نوعی می‌شود گفت دولت آمریکا در هدف خود در افغانستان در مجموع ناکام شد و مشابه شوروی سابق در پیکار با اسلام‌گرایان سلفی جهادی شکست خورد. البته موفقیت‌‌های نسبی چون کوتاه کردن طالبان از حکومب بر کل افغانستان، کمک به افغان‌ها در برخورداری از حق رأی در تعیین حکمرانان و سرنوشت سیاسی، استقرار نهادهای دمکراتیک ، دستیابی به حقوق و آزادی‌های زنان، حقوق اقلیت‌ها وآزادی بیان و بیرون راندن القاعده و محروم کردن آنها از استفاده از قلمرو افغانستان برای طراحی و اجرای عملیات‌بدست آورد.

وضعیت آینده افغانستان نامشخص است؛ طالبان با پیشروی نظامی توانسته کنترل نزدیک به یک چهارم ولسوالی‌های افغانستان را در اختیار بگیرد اما این کنترل بر نواحی پیرامونی و شهرهای کوچک است هیچیک از مراکز ولسوالی‌ها در اختیار طالبان قرار ندارد. شهرستان‌های افغانستان پراکنده و با فاصله زیاد در ولسوالی‌ها هستند این ویژگی در کنار موقعیت جغرافیایی صعب‌العبور کار دولت مرکزی افغانستان برای ارسال تجهیزات و نیرو به شکل مناسب را دشوار ساخته است. از سوی دیگر نیروهای نظامی حاضر در مناطق پیرامونی ولسوالی‌ها توانایی نظامی بالایی نداشته، در سالیان گذشته  حقوق و مزایای‌شان به نحو مناسب پرداخت نشده و در برابر حملات طالبان آسیب‌پذیر نشان داده‌اند. ساختار نظامی دولت افغانستان عمدتا متکی بر نیروی هوایی و کماندوها است.مطالعه بیشتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.