0

آمار دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در ایران تا ۶۰۰ هزار نفر اعلام شد

بازدید 8سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که روز پنج‌شنبه، ۱۳ مرداد، منتشر کرد، ارتش اوکراین را متهم کرد که با استقرار پایگاه‌های نظامی و سربازان خود در مناطق مسکونی جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد.

دولت کی‌یف این گزارش را «تحریف» واقعیات و «ناتوانی در درک وضعیت میدانی» جنگ خوانده است.

همزمان دفتر نمایندگی عفو بین‌الملل در اوکراین اعلام کرد که گزارش این سازمان را قبول ندارد و همه توضیحاتی که کارشناسان دفتر کی‌یف به دفتر مرکزی عفو بین‌الملل در لندن داده‌اند، مورد قبول واقع نشده است.

به گزارش عفو بین‌الملل، نیروهای اوکراینی از برخی مدارس و بیمارستان‌ها به عنوان مراکز نظامی استفاده می‌کنند، در نزدیکی خانه‌ها آتشباری می‌کنند یا در آپارتمان‌های مسکونی و رها شده شهروندان مستقر شده‌اند.

به نوشته روزنامه بریتانیایی گاردین، این گروه حقوق بشری گفته است که هنگامی که روسیه به حملات اوکراینی‌ها پاسخ می‌دهد، مناطق مسکونی هدف قرار می‌گیرند و غیرنظامیان در خطر هستند و به زیرساخت‌های غیرنظامی آسیب می‌رسد.

عفو بین‌الملل از تصمیم اوکراین به عدم تخلیه غیرنظامیان در زمان عملیات جنگی نیز انتقاد کرده است.

ناظران این گروه گزارش خود را بر اساس رصد چهار ماه نخست از جنگ روسیه و اوکراین تهیه کرده است.

اوکسانا پوکالچوک، رئیس دفتر عفو در اوکراین، در واکنش به گزارش دفتر مرکزی این سازمان، در فیس‌بوک نوشت که این گزارش بر اساس «شواهد ناقص» و از سوی همکاران خارجی این دفتر تهیه شده و او و همکارانش در کی‌یف خواسته بودند که عفو بین‌الملل از انتشار آن خودداری کند.

ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، با طعنه به نام عفو بین‌الملل گفت که این سازمان تلاش کرده تا یک دولت تروریستی را عفو کند. او اظهار داشت که قربانی را مسئول یورش روسیه معرفی کرده‌اند. وزیر خارجه اوکراین نیز شدیدا از این سازمان ابراز خشم کرد.

اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، هم گفت هر گونه تلاش برای زیر سوال بردن حق ملت اوکراین در مقاومت در برابر نسل‌کشی، انحراف از حقیقت است.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، نیز گفت که مدافعان کشورش برای حمایت از شهرها و مناطق پرجمعیت مستفر شده‌اند تا از غیرنظامیان در برابر حملات روسیه دفاع کنند.

به گفته خانم مالیار، روسیه «جنایت جنگی» می‌کند، تمامی قوانین جنگی را نادیده می‌گیرد و برخلاف اوکراین، اجازه ورود به نمایندگان نهادهای بین‌المللی مانند عفو بین‌الملل را نداده است.

کاربران اوکراینی شبکه‌های اجتماعی با ابراز خشم شدید از گزارش عفو بین‌الملل، به موارد متعدد حملات روسیه به ساختمان‌های غیرنظامیان و کشتارهایی که از شهروندان عادی اوکراین کرده، اشاره کردند.

در مقابل روسیه که خود نزدیک به شش ماه پیش جنگ را آغاز کرد با استقبال از گزارش عفو بین‌الملل و در روایتی دور از این گزارش گفت که مسکو پیشتر هم گفته که نیروهای اوکراین از غیرنظامیان به عنوان «سپر انسانی» استفاده می‌کنند. این اتهامی است که کی‌یف همواره رد کرده است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :