0

آمریکا آماده بازگشت به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است

بازدید 8ایالات متحده آماده بازگشت به شورای حقوق بشر سازمان ملل است؛ دولت دونالد ترامپ آمریکا را در سال ۲۰۱۸ از این نهاد خارج کرده بود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار است امروز پنجشنبه ۲۲ مهر، به ۱۸ عضو جدید برای پیوستن به این شورای ۴۷ نفره رای دهد.

آمریکا از جمله نامزدهایی است که برای کسب کرسی در شورای حقوق بشر به اکثریت آرا نیاز دارد. اما از آنجا که هیچ یک از کشورها در گروه منطقه‌ای خود با کشور دیگری در رقابت نیستند، نتایج از هم اکنون تقریبا قابل پیش‌بینی است.

آرژانتین، هند، لیتوانی، قطر و سومالی از جمله کشورهایی‌اند که به دنبال کسب کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل هستند. درخواست برخی از کشورهای نامزد برای عضویت در این شورا، به دلیل کارنامه حقوق بشری شان، بحث برانگیز است.

دیدگاه ها در مورد شهرت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد متفاوت است. دیپلمات‌ها می گویند این شورا گزارش‌های مهم و خلل ناپذیری در مورد جنایات جنگی در مناطقی مانند سوریه تهیه کرده و بر موارد نقض حقوق بشر در کشورهایی نظیر کره شمالی، ایران و میانمار نور تابانده است.

اما این شورا از سوی برخی نیز به دلیل تمرکز بر اسرائیل یا حضور اعضایی مانند چین، روسیه و پاکستان، که خود کارنامه نامطلوب حقوق بشری دارند، مورد انتقاد قرار گرفته است.

سازمان دیدبان حقوق بشر از کشورها خواسته است به آن دسته از نامزدها که صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را ندارند، رای ندهند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :