0

آمریکا آماده دفاع از فیلیپین در برابر «حمله مسلحانه» است

بازدید 8آنتونی بلینکن روز شنبه گفت چنانچه فیلیپین در دریای جنوبی چین مورد حمله قرار گیرد، آمریکا به دفاع از این کشور برخواهد خاست.

وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با رئیس جمهوری فیلیپین، پیمان دفاعی ٧٠ ساله واشنگتن-مانیل را «آهنین» خواند و گفت: «حمله مسلحانه به نیروهای مسلح، کشتی‌های عمومی، و هواپیماهای فیلیپینی» پاسخ آمریکا را در چارچوب این پیمان دفاعی دوجانبه به دنبال خواهد داشت.

به گفته دیپلمات ارشد آمریکا، «فیلیپین دوست، شریک، و متحدی غیرقابل‌جایگزین برای ایالات متحده است.»

در این دیدار راه‌های تقویت اتحاد میان دو کشور و تعمیق همکاری برای پیشبرد آزادی، رفاه، و امنیت در حوزه هند و اقیانوسیه به بحث گذاشته شد.

مارکوس فردیناند، رئیس جمهوری فیلیپین، نیز در این دیدار گفت فکر نمی‌کند سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان سبب تشدید تنش‌ها شده باشد چون شرایط پیش از آن سفر نیز پرتنش بود.

به گفت او، این شرایط مدت زیادی است در منطقه حکم‌فرماست و همگی به آن عادت کرده‌اند.

فیلیپین یکی از نقاط محوری مورد رقابت واشنگتن و پکن است و یکی از چالش‌های عمده پیش روی رئیس جمهوری جدید این کشور، ایجاد تعادل در روابط با این دو ابرقدرت است.

همکاری برای تقویت بیشتر پیمان دفاعی آمریکا و فیلیپین، در کانون گفت‌وگوهای بلینکن با همتای فیلیپینی‌اش نیز قرار داشت.

وزیر خارجه فیلیپین نیز گفت واشنگتن متحد مهمی برای کشورش است. او در ارتباط با سفر پلوسی به تایوان گفت فیلیپین منتظر است قدرت‌های بزرگ به آرام‌تر شدن اوضاع کمک کنند.

دیپلمات ارشد فیلیپین همچنین اعلام کرد جو بایدن همتای فیلیپینی‌اش را به واشنگتن دعوت کرده و دو طرف سرگرم یافتن زمانی مناسب برای این سفر هستند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :