0

ائتلاف به رهبری عربستان گزارش‌ها درباره خروج نیروهایش از یمن را رد کرد

بازدید 36سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان که با شبه نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران در یمن می‌جنگد، روز چهارشنبه گفت که در راستای استراتژی خود برای حمایت از نیروهای یمنی در حال جابه جایی نیرو است و نیرویی از یمن خارج نمی‌کند.

در همین حال، منابع امنیتی یمن به رویترز گفتند که ارتش عربستان از یک پایگاه نظامی بزرگ در منطقه بریقه در غرب عدن در جنوب این کشور عقب نشینی و نیروها، تجهیزات٬ مهمات و توپخانه سنگین را از این پایگاه خارج کرده است.

این منابع اضافه کردند که برخی از نیروها و تجهیزات به کشتی‌ها در بندر عدن منتقل شدند، در حالی که برخی دیگر نیز از طریق هواپیما و از فرودگاه این شهر خارج شدند. شاهدان عینی هم گفتند که کاروان‌های طولانی ارتش عربستان روز سه‌شنبه در حال حرکت از پایگاه نظامی بریقه به سمت بندر عدن بودند.

ژنرال ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان، در مصاحبه با رویترز گزارش‌های منتشر شده درباره خروج نظامی عربستان از جنوب یمن را «بی‌اساس و بی‌پایه» دانست.

ژنرال ترکی المالکی اضافه کرد، جابجایی و استقرار مجدد نیروها که بر اساس ارزیابی عملیاتی و تاکتیکی صورت می‌گیرد، یک کار و عملیات استاندارد «در تمامی نیروهای نظامی در سراسر جهان» است.

رویترز می‌گوید٬ گزارش‌ها در خصوص خروج نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در حالی منتشر شده است که ایالات متحده و سازمان ملل متحد تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به درگیری هفت ساله در یمن را تشدید کردند.

بمباران «صنعا و صعده»

در همین حال، بخش عربی شبکه العربیه بامداد پنجشنبه به نقل از ائتلاف به رهبری عربستان از بمباران صنعا، پایتخت یمن و منطقه صعده توسط جنگنده های این ائتلاف خبر داده است.

ائتلاف به رهبر عربستان گفته است٬ در این حملات پایگا‌ه‌های شبه نظامیان حوثی از جمله مواضع موشک‌های بالستیک٬ محل نگهداری پهپادها و همچنین انبارها مهمات هدف قرار گرفتند.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران از سال ۹۴ بر بخش‌های زیادی از این کشور به‌ویژه صنعا، تسلط پیدا کرده‌اند. دولت قانونی یمن که در عدن، جنوب کشور، مستقر است، از مارس ۲۰۱۵ با همکاری یک ائتلاف نظامی به رهبر عربستان وارد جنگ با حوثی‌ها شده‌است.

جنگ یمن که از آن به عنوان جنگ نیابتی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی یاد می‌شود، در طول شش سال گذشته به یکی از پیچیده‌ترین بحران‌ها در منطقه و در عرصه بین‌المللی تبدیل شده است.

با استفاده از رویترز و رادیو فرداSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :