0

احتمال سفر مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران برای احیای مذاکرات برجام

بازدید 7خبرگزاری بلومبرگ از برنامه سفر انریکه مورا، معاون دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رئیس نشست مذاکرات هسته‌ای میان ایران و اعضای برجام، به تهران خبر داده است.

بلومبرگ روز سه‌شنبه ۲۰ مهرماه از قول منابع آگاه که نخواستند نام‌شان فاش شود گزارش داده است که انتظار می‌رود سفر آقای مورا به تهران طی روزهای آینده انجام شود.

به‌گفته آن‌ها، این دیدار برای ایجاد مقدمات بازگشت ایران به مذاکرات برجام انجام می‌شود.

آخرین دور مذاکرات برجام ۳۰ خردادماه انجام شد و از آن زمان ایران تاریخی برای دور جدید مذاکرات هسته‌ای اعلام نکرده و تنها از آمادگی خود برای از سرگیری مذاکرات «در آینده نزدیک» خبر داده است.

اعضای اروپایی برجام شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان، همراه با آمریکا که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد، هشدار داده‌اند که زمان برای از سرگیری مذاکرات رو به اتمام است و آن‌ها نمی‌توانند تا ابد منتظر ایران بمانند.

روسیه نیز از ایران خواسته است به مذاکرات هسته‌ای بازگردد.

اخیرا حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، اعلام کرد که آمریکا برای نشان دادن «حسن نیت» خود در مذاکرات، ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران را آزاد کند؛ موضوعی که با استقبال اعضای غربی برجام و آمریکا مواجه نشد و آلمان خواستار بازگشت بدون شرط ایران به مذاکرات شد.

در همین حال، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، پس از او گفت موضوعی که حسین امیرعبداللهیان طرح کرد «پیغامی برای آمریکایی‌ها نبود» و بحث این بوده که «آمریکا باید نشان دهد که در روش و اقدام تغییر کرده است».

تاکنون شش دور از مذاکرات احیای برجام در وین برگزار شده است. اما به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری این مذاکرات به درخواست تهران متوقف شده و هنوز از سر گرفته نشده است.

با استفاده از گزارش بلومبرگ و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :