0

اسرائیل؛ خطر بزرگی که فوتبال ایران را تهدید می‌کند

بازدید 8


اسرائیل؛ خطر بزرگی که فوتبال ایران را تهدید می‌کند

روزنامه شرق نوشت: با خواب و خیالی که فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ دارد، به نظر می‌رسد خطر بزرگی فوتبال ایران را تهدید می‌کند. ماجرا مربوط به اخباری است که رسانه‌های اسرائیلی روز گذشته نوشته و از این خبر داده‌اند که قرار است فیفا میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ فوتبال را به اسرائیل بدهد!

این موضوع روز گذشته سوژه‌ای برای سایت «لا لیبر» بلژیک هم شده تا اشاره‌ای به احتمال میزبانی اسرائیل کند. این روزنامه با اشاره به دیدار جانی اینفانتینو، رئیس فیفا، با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل می‌نویسد: «اسرائیلی‌ها مذاکرات اولیه را با رئیس فیفا انجام داده‌اند و حتی اقدامات مهمی برای تنش‌زدایی در منطقه به‌ویژه با کشور‌های عربی صورت داده‌اند.

اگرچه به غیر از ایران، چند کشور عرب‌زبان منطقه هم مشکلاتی با اسرائیل داشته‌اند، ولی به‌تازگی قرارداد‌های دیپلماتیک مهمی امضا شده که نشان می‌دهد شرایط برای گرفتن میزبانی اسرائیل مهیا شده است. توافق با امارات و بحرین که سال گذشته حاصل شد، مخالفان اسرائیل میان اعراب را هم به حداقل رسانده است. این اتفاق در شرایطی رخ داد که در همین بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، ورزشکار عربستانی با رقیب اسرائیلی‌اش مسابقه داد تا عربستان هم نشان دهد از این به بعد مشکلی با این موضوع ندارد.

مصر و اردن هم که پیش از این روابط دیپلماتیک با اسرائیل را بهبود بخشیده‌اند و همگی احتمالا در صورت جدی‌تر‌شدن مسئله میزبانی اسرائیلی، برای کمک به آن‌ها وارد گود می‌شوند؛ اما در این بین همچنان مهم‌ترین مسئله توافق اسرائیل با امارات است؛ اماراتی‌ها که مانند ایران بر سر مسئله فلسطین اختلاف‌نظر‌های جدی با اسرئیل دارند، با توافق اخیری که به دست آورده‌اند، رسما در تیم اسرائیل و علیه ایران تشکیل جبهه داده‌اند.

حالا تنها شانسی که باید فوتبال ایران در این مسیر بیاورد، این است که اول موضوع برگزاری هر دو سال یک‌بار جام جهانی رأی نیاورد، جام جهانی ۲۰۲۲ به میزبانی قطر و آسیا برگزار می‌شود و جام جهانی بعدی به قاره آمریکا برود و طبیعی است که شانس کشوری از اروپا برای جام جهانی ۲۰۳۰ بیشتر شود؛ اما اگر برگزاری جام جهانی هر دو سال یک بار رأی بیاورد، آن‌وقت مسئله کاملا فرق می‌کند و اسرائیل شانس بیشتری برای به‌دست‌آوردن میزبانی خواهد داشت.

البته که مثل بسیاری دیگر از موارد موجود، سیاسی‌کاری در امور فیفا هم نقش اصلی را ایفا می‌کند. همین حالا کنفدراسیون فوتبال آسیا با حمایت فیفا، بحث اعطای میزبانی متمرکز عربستان در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا را مدیریت می‌کند. این میزبانی در شرایطی به عربستان اعطا شد که دو کشور عربستان و ایران مشکلات دیپلماتیک عدیده‌ای با یکدیگر دارند. البته که مثل بسیاری از موارد دیگر، ایران به‌دلیل نداشتن کرسی مناسب در مجامع بین‌المللی بازنده این موضوعات است. در همین مورد فوتبال، تیم‌های عربستانی و کلا ورزشکاران عربستانی حاضر نیستند به ایران بیایند، ولی ورزشکاران ایرانی مجبور هستند برای حضور در رقابت‌های آسیایی و بعضا رقابت‌های جهانی (نمونه‌اش حضور وزنه‌برداران ایران در عربستان) به عربستان سفر کنند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :