0

اصغر فرهادی در حاشیه جشنواره کن اتهام سرقت ادبی در فیلم «قهرمان» را رد کرد

بازدید 29اصغر فرهادی، برنده دو جایزه اسکار روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت در یک نشست خبری در حاشیه جشنواره کن با ارائه توضیحات مفصل اتهام سرقت ادبی در فیلم «قهرمان» را رد کرد.

آقای فرهادی که فیلم «قهرمان» او سال گذشته جایزه دوم هیئت داوران کن را کسب کرد امسال عضو هیئت داوران این جشنواره است.

چند ماه پیش یکی از شاگردان اصغر فرهادی او را متهم کرد که ایده اصلی فیلم «قهرمان» را از او دزدیده است. ماه قبل گزارش شد که دستگاه قضایی ایران در مورد این شکایت پرونده تشکیل داده و آقای فرهادی به دادگاه احضار شده است.

آقای فرهادی در یک نشست خبری گفت هم فیلم مستند و هم فیلم داستانی او بر اساس ماجرایی که در رسانه‌ها منتشر شده است ساخته شده‌اند و بنابراین اصلا مشمول قانون حقوق معنوی نمی‌شوند.

او به خبرنگاران گفت این اولین بار است که به طور علنی به این موضوع می‌پردازد.

آقای فرهادی افزود: «وقتی که یک اتفاقی قبلا افتاده است متعلق به عرصه عمومی است. این ماجرا در مقاله‌ای در یک روزنامه مشهور پوشش داده شده بود و هر کسی با یک جستجوی ساده در گوگل می‌تواند آن را پیدا کند.»

«هر کسی می تواند تفسیر خود را از این ماجرا داشته باشد. فیلم قهرمان، مثل این مستند یک تفسیر و برداشت از اصل ماجراست و به هیچ عنوان به حقوق معنوی ربطی ندارد.»

شاکی آزاده مسیح‌زاده است که در مورد همین ماجرا مستندی با عنوان «دو سر برد، دو سر باخت» ساخته است.

آقای فرهادی گفت خانم مسیح‌زاده خواسته است که نامش در آغاز فیلم به عنوان یکی از دست‌اندرکاران قید شود و بخشی از درآمد فیلم را دریافت کند ولی تهیه‌کننده فرانسوی فیلم به درستی این درخواست را رد کرده است.

او افزود: «به خاطر احترام به این شخص من درخواست کردم که در تیتراژ پایان فیلم از ایشان تشکر شود ولی او این را نمی‌خواست.»

دستگاه قضایی ایران ماه قبل تشکیل دادگاه برای بررسی شکایت در مورد حقوق معنوی را پذیرفت ولی این دادرسی هنوز آغاز نشده است.

الکساندر ماله گای، تهیه‌کننده فرانسوی فیلم «قهرمان» ماه گذشته به خبرگزاری فرانسه گفت کاملا اطمینان دارد که دادگاه این شکایت را رد خواهد کرد.

او افزود: «موضوع پیدا کردن طلا توسط این زندانی سابق و پس دادن آن به صاحبش فقط نقطه آغاز داستان فیلم است و مابقی آن صرفا و کاملا محصول قوه تخیل و خلاقیت اصغر فرهادی است.»

اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۲ برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» و در سال ۲۰۱۷ نیز برای فیلم «فروشنده » جایزه اسکار بهترین فیلم به زبان غیرانگلیسی را دریافت کرده است.

آقای فرهادی یکی از اعضای هشت نفره هیئت داوران جشنواره کن است که از میان ۲۱ فیلم در بخش مسابقه اصلی برنده جایزه نخل طلا را انتخاب می‌کند. هفتاد و پنجمین دوره جشنواره سینمایی کن روز ۲۸ ماه مه پایان خواهد یافت.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر/س.نSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :