0

اعتراضات سراسری؛ تداوم سرکوب معترضان شهرکرد و جو امنیتی در شهرها

بازدید 33


اعتراضات در شهرکرد مرکز استان چهارمحال وبختیاری و شماری دیگر از شهرها تا بامداد سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ادامه داشت. در شمار دیگری از شهرها از جمله تهران، زنجان، مشهد و شیراز، نیشابور و گچساران گزارش‌هایی از سرکوب و بازداشت شهروندان معترض و حضور نیروهای امنیتی منتشر شده است.

بنا بر ویدیوهای منتشر شده از شامگاه دوشنبه در شهرکرد معترضان با سر دادن شعارهایی همچون «مرگ بر دیکتاتور» و «بختیاری می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» اعتراض خود به وضعیت موجود را بیان کردند.

این ویدیوها همچنین از حضور گسترده ماموران امنیتی و یگان‌های ویژه در اطراف مصلای شهرکرد حکایت دارد. شماری از نیروهای یگان ویژه در اطراف مصلای این شهر در حال  گشت‌زنی و رژه قدرت بودند. در برخی ویدیوها نیز که شامگاه دوشنبه در فضا مجازی منتشر شد همچنان صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

در رسانه اجتماعی توییتر علیرغم مشکل و اختلال در شبکه اینترنت همراه در شهرکرد برخی شهروندان ویدیوهایی از بازداشت‌های خشونت‌آمیز در این شهر و سرکوب شدید در طاقانک، در اطراف شهرکرد، منتشر کردند.

در تهران حضور نیروهای امنیتی به ویژه در اطراف میدان ولیعصر، میدان ونک و برخی مناطق غرب مانند شهرزیبا محسوس‌تر بود و از حضور نیروهای یگان ویژه در پارکینگ صدا و سیما نیز ویدیوهایی منتشر شد.

حضور نیروهای امنیتی در خیابان‌های تهران همزمان با اعتصاب و تجمع رانندگان اتوبوس‌های بی‌آرتی که شعارهایی علیه برخی مقام‌ها سر داده بودند صورت گرفت.

اختلال در شبکه اینترنت همراه و خانگی برای ششمین روز پیاپی  در نقاط مختلف ایران ادامه دارد و در برخی شهرهای استان چهارمحال و بختیاری اینترنت موبایل همچنان با اختلال شدید همراه است.

از سوی دیگر، روز دوشنبه شاهزاده رضا پهلوی در پیامی ویدیویی خطاب به معترضان ضد حکومتی در ایران گفت: «بدانید که تنها نیستید، من و خیلی‌های دیگر در سراسر جهان صدای شما هستیم و خواهیم بود.»

او در این پیام افزود: «یک‌صدایی ما از همه چیز مهم‌تر است تا روزی که پیروز شویم و آینده بهتری با هم بسازیم.»

تاکنون مقامات رسمی در جمهوری اسلامی جز کشته شدن یک تن در این اعتراضات در دزفول درباره شمار کشته، زخمی و بازداشت‌شدگان این اعتراضات اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز یک‌شنبه در گزارشی از دور تازه اعتراضات در ایران بر اساس ویدئوهای انتشاریافته در شبکه‌های اجتماعی نوشت، معترضان تصاویر رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای را سوزاندند.

گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی حاکی از این است که نیروهای امنیتی و یگان ویژه علاوه بر شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای، با استفاده از «گلوله‌های جنگی» به سوی معترضان شلیک می‌کنند.

همچنین گزارش‌هایی از استفاده از ماشین‌های آتش‌نشانی و آمبولانس برای سرکوب و جابه‌جایی بازداشت‌شدگان منتشر شده است.

این اقدام پیشتر در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ نیز از سوی نهادهای امنیتی و نیروهای نظامی سرکوب‌گر در ایران رخ داده بود.

در یکی از ویدیوهای منتشر شده از شهر اندیمشک معترضی که تیر خورده با حال وخیم توسط نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل می‌شود. برخی می‌گویند این ویدیو مرتبط با لحظه کشته شدن امید سلطانی اولین کشته شده این اعتراضات در اندیمشک است.

روز گذشته وزارت خارجه آمریکا و شش سازمان حزب ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور از برگزاری اعتراضات مدنی در ایران پشتیبانی کرد و شجاعت شهروندان معترض را که برای استیفای حقشان برخاسته‌اند، ستود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، معترضان ایرانی را «شجاع» نامید و با تأکید بر حق مردم برای بازخواست دولتمردانشان، گفت: «ما از حق مردم ایران برای برگزاری اجتماعات مسالمت‌جویانه و آزادی بیان به صورت مجازی و حضوری بدون ترس از تلافی و خشونت، پشتیبانی می‌کنیم.»

 

Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :