پدر و مادر بلخی به دلیل ازدواج اجباری کودکانشان زندانی شدند

0


خبر ازدواج مینو و سردار واکنش‌های زیادی برانگیخته و عکس‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود
توضیح تصویر،

خبر ازدواج مینو و سردار واکنش‌های زیادی برانگیخته و عکس‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود

پلیس بلخ در شمال افغانستان پدر و مادر کودکانی را که چندی پیش مجبور به ازدواج زیر سن قانونی شده بودند، بازداشت کرده و مقامهای قضایی و حقوقی این ازدواج را مردود دانسته‌اند.

پنج روز پیش پدری دختر هشت ساله خود را به عقد یک پسر دوازده ساله درآورد و این امر انتقادهای زیادی را در افغانستان برانگیخت و این واکنش‌ها مقامهای دولتی را مجبور کرد که اقدام کند.

پدر ماهی‌گیر مینو گفته که پس از مشورت با یک روحانی محلی، مراسم عقد دخترش را با سردار، پسر خواهرزاده بیوه‌اش، برگزار کرد.

او پیش از این به رسانه‌ها گفته که همسرش درگذشته و نگهداری از مینو و دو برادرش برایش مشکل بود، اما فوزیه حمیدی مسئول بخش منع خشونت علیه زنان در دادستانی بلخ گفت که مادر این دختر پنج سال پیش از خانه فرار کرده است.

شیرجان درانی سخنگوی پلیس بلخ گفته که حالا هم پدر دختر و هم مادر پسر دستگیر شده و پلیس در صدد بازداشت روحانی است که این ازدواج زیر سن را قانونی اعلام کرده و عقد آنها را بسته بود.

فوزیه حمیدی گفت که در حال حاضر مینو و سردار در یک مرکز تربیت و اصلاح کودکان تحت مراقبت هستند و پرونده آنها در دادستانی بلخ زیر بررسی است.

پدر مینو گفته که در ولسوالی شُلگر زندگی می‌کند و شغلش ماهیگیری از رودخانه شلگر است. او افزوده که به دلیل ماهیت شغلش قادر نبود از سه کودکش مراقبت کند و به همین دلیل اقدام به فرستادن دخترش به خانه بخت کرد.

او گفته که در رسیدگی به امور منزلش هم دچار مشکل بود و با ۱۱۰ هزار افغانی پولی که به عنوان شیربهای دخترش دریافت کرد، قصد داشت که خودش هم ازدواج کند.

منبع تصویر، BBCPersian.com

توضیح تصویر،

کمیسیون مستقل حقوق بشر ادواج این دو کودک را غیرقانونی و مردود دانسته است

هم فوزیه حمیدی مسئول بخش منع خشونت با زنان در دادستانی بلخ و هم رفیع‌الله بیدا سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان عقد نکاح این دو کودک را غیرقانونی و مردود دانسته‌اند.

آقای بیدار به بی‎بی‌سی گفت: “از لحاظ معیارهای حقوق بشر و قوانین نافذ کشور، این عروسی و اقدام به عقد و نکاح غیرقانونی و مردود است، چرا که هر دو به سن قانونی نرسیده و شرایط نکاح که در قانون مدنی قید است، در آن وجود ندارد.”

به گفته او، سن ادواج براساس قانون مدنی افغانستان برای دختران شانزده سالگی و برای پسران هجده سالگی است.

آقای بیدار افزود که دفتر محلی کمیسیون حقوق بشر در بلخ پرونده این کودکان را از نزدیک دنبال می‌کند تا عدالت و قانون به صورت درست در بررسی این پرونده اجرا شود.

منابع کمیسیون حقوق بشر می‌گویند که ازدواج زیر سن از خشونت‌های شایع علیه کودکان و نوجوانان به‌ویژه دختران است.

فقر و عدم آگاهی از قانون، از دلایل اصلی ازدواج زیر سن در افغانستان دانسته می‌شود. ولی بسیاری از ازدواج‌های زیر سن در نهادهای رسمی ثبت نمی‌شود و حتی در مواردی واکنشی هم برنمی‌انگیزد.

بازداشت پدر این دختر و پدر و مادر این پسر بلخی از رویدادهای نادری است که نهادهای امنیتی، قضایی و حقوقی آن را پیگیری می‌کنند. در رسانه‌ها هم از چنین رویدادها کمتر گزارش می‌شود.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

EU Covid-19 certificate system goes live as 7 countries kickstart scheme to re-open summer travelPerfectly reasonable for me to forward on PPE offer - HancockCovid-19: No 10 defends India travel ban timing amid variant fearsLiverpool v Newcastle United: Premier League – live!Indonesian navy submarine goes missing with 53 people onboardShell: Netherlands court orders oil giant to cut emissionsIgnore the pessimism: Covid vaccines are quietly prevailing | Stephen BuranyiFauci claims Covid-19 pandemic showed ‘undeniable effects of racism’ in USUS and China commit to cooperating on climate crisisEx-F1 boss Max Mosley – scandal-hit privacy campaigner and son of former UK fascist leader Oswald Mosley – dies aged 81Lockdown has allowed British people to indulge their curtain-twitching vices | Joel GolbyInmates use British red phone boxes in Russian jailTrooping the Colour: Scaled back celebration for Queen's official birthdayDozens reportedly injured after Israeli forces storm Al-Aqsa mosque in Jerusalem amid ongoing Palestinian protestsPeloton recalls treadmills after child's deathPsaki raises white flag, admits US had no way of stopping Nord Stream 2 that was ‘95% complete’ alreadyIndia's second wave: 'We were not prepared'Senior Japanese Olympic Committee official takes own life by jumping in front of subway train – mediaCovid-19 side effect: Why have people started spending heavily on sports cards and memorabilia? RT’s Boom Bust finds outLiam Scarlett: Former Royal Ballet choreographer dies at 35