چرا طلافروشان ایرانی مالیات بر ارزش افزوده نمی‌دهند

0


شش سال از شروع برنامه اخذ مالیات بر ارزش افزوده در ایران می گذرد ولی طلا فروشان هنوز با دولت کل‌کل می کنند و مالیات خود را نمی پردازند.

دولت بعدها سعی کرد تا طلافروشان را با

تهدید سر به راه کند و آنها را وادارد که مثل بقیه صنف ها مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند، باز این طلا فروشان بودند که مقاومت کردند و با

تعطیلی مغازه هایشان دولت را به عقب نشینی واداشتند.

دولت آنها را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مستثنی کرد، با این هدف که در سالهای بعد بتواند آنها را در تور مالیاتی گیر بیندازد. مدتی بعد

آهن فروشان هم سعی کردند امتیاز طلافروشان را از دولت بگیرند که موفق نشدند.

حالا بعد از گذشت شش سال طلا فروشان همچنان با دولت درگیرند و تقابل دولت و طلا فروشان وارد مرحله تازه ای شده است.

علی عسگری رئیس سازمان مالیاتی کشور که تقریبا از شروع اجرای برنامه اخذ مالیات بر ارزش افزوده سمتش را در سازمان مالیاتی حفظ کرده، گفته است که “طلا فروشان از مردم مالیات بر ارزش افزوده را می گیرند و به دولت نمی دهند.”

آقای عسگری می گوید که سال گذشته با طلافروشان توافق شده بود که از فاکتورهای مختلف برای “معامله طلا با پول، تعویض طلای نو با طلای کهنه و تعویض طلای ساخته شده با طلای دیگر” استفاده کنند، اما “طلافروشان به بهانه های مختلف به این توافق عمل نکرده اند.”

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

چرا طلا فروشان همچنان با دولت درگیرند و چرا دولت نتوانسته این صنف را به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده وادار کند؟

پرسش این است که چرا طلا فروشان همچنان با دولت درگیرند و چرا دولت نتوانسته این صنف را به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده وادار کند؟

واهمه طلافروشان

مالیات بر ارزش افزوده شیوه ای از مالیات ستانی است که تمامی زنجیره تولید کالا و خدمات را در بر می گیرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده بر هر کالا یا خدمات، مالیات جداگانه دریافت می شود.

در

شروع گرفتن مالیات بر ارزش افزوده میزان این مالیات سه درصد تعیین شده بود و امسال این رقم

هشت درصد است و مصرف کننده یا خریدار این مالیات را به همراه قیمت کالای خریداری شده، می پردازد و فروشندگان محصول یا خدمات این مالیات را از مشتریان یا خریداران کالا و خدمات می گیرند و مانند مامور مالیاتی، آن را به خزانه دولت واریز می کنند.

بنابر روال، هر سه ماه یک بار تولید کنندگان و فروشندگان کالاها باید حساب مالیاتی خود (مالیات بر ارزش افزوده) را با دولت تسویه کنند.

از ابتدا اختلاف نظر بین سازمان مالیاتی و طلافروشان این بود که دولت می خواست از طلا نیز مالیات بر ارزش افزوده بگیرد، اما طلافروشان معتقد بودند که طلا یک کالای سرمایه ای است و بر این اساس نباید از سرمایه مالیات گرفته شود.

همان وقت طلافروشان معتقد بودند که باید از کاری که روی طلا انجام می شود به عنوان “اجرت و سود” مالیات گرفته شود در حالی که سازمان امور مالیاتی می گفت باید از اصل طلا هم مالیات گرفته شود.

نکته دیگری که بعضی از منتقدان می گویند، این است که صنف طلا از شفاف شدن فعالیت های اقتصادی خود ترس دارد زیرا با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، حساب و کتاب اقتصادی روزانه بازاریان مشخص خواهد شد و آنها باید بر اساس آن مالیات بر درآمد خود را نیز بپردازند.

مقاومت چند ساله طلا فروشان هم نشان می دهد که آنها به قدر کافی قدرت داشته اند و دولت را واداشته اند در طول شش سال گذشته با آنها کج دار و مریز رفتار کند.

در قانون بودجه امسال پیش بینی شده که دولت حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشته باشد که ۲۵ هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده است.

این یعنی دولت تا این جای کار در فاصله شش سال درآمدهای مالیاتی خود را با مالیات بر ارزش افزوده دو برابر کرده است که گامی موفق در افزایش درآمدهای مالیاتی در کشوری است که فرار از مالیات ذهنیت ریشه داری دارد که بخشی از آن به نگاه روحانیون فعلی حاکم بر ایران برمی گردد که ۳۵ سال پیش یعنی پیش از انقلاب مروج آن بودند.

این روحانیون در آن دوران پرداخت مالیات را حرام می دانستند و برخی نیز پرداخت وجوهات اسلامی مانند خمس و زکات را به جای پرداخت مالیات پذیرفته بودند و اکثر بازاریان از همین طریق معاملات خود را “مشروع” می کردند.

حالا اگر چه دولت تا حدود زیادی تور مالیاتی خود را گسترش داده و سعی کرده است آن ذهنیت فراگیر را کم رنگ کند ولی هنوز بخش زیادی از معاملات زیر زمینی و بدون نظارت دولت صورت می گیرد و همچنان دولت نمی تواند برخی از اصناف را به پرداخت آن وادار کند.

پرسش اینجاست که آیا قدرت و ثروت طلافروشان باعث عقب نشینی های پی در پی دولت شده است یا دولت هم برای گرفتن مالیات بر ارزش افزوده از این صنف، دلایل قوی و محکمه پسند ندارد و برای همین برخلاف بقیه اصناف با این صنف مدارا می کند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

‘Not a good look’: US Embassy in Vatican flies LGBT pride flag, offending CatholicsUkraine court orders house arrest of opposition leader Medvedchuk, who is suspected by Kiev of ‘treason’DubaiCoin surges 1,000% and nosedives in one day as emirate’s government claims new crypto is ‘scam’County court judgement against Boris Johnson, record shows‘US-backed coup plot’ involving assassination of Belarusian president, other officials foiled by Minsk & MoscowCalories on menus 'will cost thousands of pounds'The Guardian view on Prince Philip’s funeral: an era is ending | EditorialANOM: Hundreds arrested in massive global crime stingUEFA says Ukraine must COVER slogan of Nazi collaborators on Euro 2020 kit – despite football boss claiming ‘compromise’EU preparing to sue AstraZeneca over massive vaccine shortfall – reportsPiece of mind? Man incapable of feeling fear after having part of his BRAIN surgically removedAlleged Spanish con man, said to have spent years impersonating the powerful, gets jail time for forging IDEuropean Super League vows to ‘reshape’ after English clubs pull outChristiane Amanpour: CNN star says she has ovarian cancerJim Parsons and Zachary Quinto: ‘Truman and Tennessee were lightning rods’World Bank suspends payments to Mali in bid to put pressure on military junta after latest coupPerfectly reasonable for me to forward on PPE offer - HancockFemale shaving: why women are removing their facial hair – from chin growth to peach fuzzCoronavirus: Surge testing in Redbridge after South African variant foundLGBT homelessness: 'I had to pretend to be straight'