0

انتظارات‌مان از مذاکرات برجام محدود است اما از تلاش اتحادیه اروپا استقبال می‌کنیم

بازدید 15حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در دیدار با زیاد النَخاله، دبیرکل سازمان جهاد اسلامی فلسطین، که به تهران سفر کرده گفت که سیاست‌ها و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در حمایت از فلسطینیان و علیه اسرائیل «ثابت و اصولی» است.

در این دیدار که روز سه‌شنبه، ۱۱ مرداد، انجام شد، حسین امیرعبداللهیان بر«تداوم سیاست و مواضع اصولی و ثابت ایران» در برابر آن‌ چه «تجاوزات و توسعه‌طلبی‌های رژیم آپارتاید اسرائیل» نامید تاکید کرد.

همچنین شبکه خبر سیمای ایران گزارش داد که هیئت سازمان جهاد اسلامی فلسطین روز چهارشنبه، ۱۲ مرداد، با حضور در مجلس، با محمدباقر قالیباف، رئیس و مقامات ارشد پارلمان ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، زیاد النخاله، از آخرین رویدادهای سرزمین‌های فلسطینی و «نقش و جایگاه مهم ایران، سوریه و مقاومت لبنان (حزب‌الله) در حمایت از جبهه مقاومت اسلامی» به مقامات ایرانی که با آنها دیدار کرد، «گزارش» ارائه کرده است.

زیاد النخاله به حسین امیرعبداللهیان گفته بود که نقش ایران در مسائل منطقه «قوی، موثر و سازنده» است، ولی از برخی از کشورهای مسلمان منطقه که در دوره اخیر با اسرائیل رابطه برقرار کرده و مناسبات را سریعا نیز ارتقا دادند، ابراز دلسردی کرد.

اسرائیل، آمریکا و بخشی از جامعه جهانی، گروه‌های عضو «محور مقاومت اسلامی» را که مورد حمایت ایران هستند، سازمان‌های تروریستی دانسته و ایران را افزون بر حمایت معنوی، به پشتیبانی تسلیحاتی و مالی از این گروه‌ها متهم می‌کنند. جهاد اسلامی به دریافت سلاح یا دانش آن از ایران اذعان دارد.

در مورد دلیل حضور هیئت ارشد سازمان جهاد اسلامی فلسطین در ایران در این مقطع زمانی خبری منتشر نشده، اما این سفر با تشدید تنش‌ها میان اسرائیل و جمهوری اسلامی ایران و افزایش احتمال حملات ارتش اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران مصادف شده است.

آغاز سفر زیاد النخاله و هیئت همراه او به تهران در حالی بود که ارتش اسرائیل در یک عملیات سنگین نظامی، بسام السعدی، یکی از سران اصلی سازمان جهاد اسلامی فلسطین در کرانه باختری را همراه با دامادش دستگیر کرد. در این عملیات یک نوجوان ۱۷ ساله فلسطینی نیز در اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری کشته شد.

رسانه‌های اسرائیل گفته بودند که سازمان جهاد اسلامی دستور گرفته تا قوای خود و شاخه نظامی‌اش با نام «سرایا القدس» را در کرانه باختری دوباره سازماندهی کند.

اسرائیل گفته بود که سازمان جهاد اسلامی نقش زیادی در تحریکات ماه‌های گذشته داشت که به کشته شدن ۱۷ اسرائیلی و سه خارجی منجر شد. اسرائیل نیز در این دوره حدود ۶۵ فلسطینی را در نقاط مختلف کرانه باختری، و عمدتا در جنین، از پای درآورد.

نظامیان اسرائیلی گفته بودند که برخی حملات راکتی اخیر از غزه به اسرائیل نیز از سوی سازمان جهاد اسلامی صورت گرفت. اما اسرائیل هر بار به مقرهای حماس در غزه حمله کرد زیرا حماس را که حاکم غزه است، مسئول اصلی می‌داند.

زیاد النخاله در برخی از سفرهای پیشین به ایران به دیدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز برده شده است. اما این دیدارها از دوران همه‌گیری کرونا متوقف شده و بین طرفین نامه‌نگاری‌هایی صورت گرفته بود. این احتمال مطرح است که این دیدار در سفر کنونی نخاله به تهران تکرار شود.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :