0

اهمیت جهانی هولوکاست در گفت‌وگو با عرفان ثابتی

بازدید 35بیست و هفتم ژانویه روز جهانی بزرگداشت قربانیان هولوکاست است؛ روزی که تلاش دارد اذهان عمومی جهانیان را به ماجرای نسل‌کشی یهودیان و دشمن‌انگاری علیه این اقلیت قومی و دینی متوجه کند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی بارها با رد روایات تاریخی هولوکاست، این مسئله را تبلیغات دولت اسرائیل عنوان کرده است.

در آخرین مورد وزارت خارجه ایران در بیانی‌های ضمن حمله شدید به اسرائیل، قطعنامه تازه سازمان ملل در محکومیت انکار هولوکاست را فاقد اعتبار خواند و آن را مردود شمرد. جمهوری اسلامی بر «تحقیقات» دوباره درباره هولوکاست تأکید دارد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه قطعنامه‌ای را با حمایت اسرائیل و آلمان به تصویب رساند که هر گونه انکار هولوکاست را ممنوع می‌کند.

این قطعنامه از تمام کشورها و شرکت‌های مالک شبکه‌های اجتماعی می‌خواهد که «فعالانه با یهودستیزی و انکار یا تحریف هولوکاست مبارزه کنند».

این نهاد جهانی که ۱۹۳ عضو دارد قطعنامه مورد اشاره را به روش اجماع، بدون رأی‌گیری، تأیید کرد.

ایران به عنوان کشوری که اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، از این قطعنامه اعلام برائت کرد و اسرائیل را متهم ساخت که از قربانیان جنگ جهانی دوم و یهودیان به عنوان توجیهی برای اقدامات خودعلیه مردم فلسطین و مردمان کشورهای همسایه بهره می‌برد.

در گفت‌وگو با عرفان ثابتی، تحلیلگر و پژوهشگر علوم اجتماعی، از او درباره دلایل اهمیت هولوکاست در بعد جهانی پرسیده‌ایم.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :