0

اوكراين می‌گويد تعداد نيروهای روسيه در مرز اين كشور ۹۰ هزار نفر است

بازدید 49وزارت دفاع اوكراين روز سه‌شنبه ۱۱ آبان گفت روسیه پس از پایان رزمایش اخیر، تعدادی از واحدهای نظامی خود را در نزدیکی مرز با اوکراین باقی گذاشته و تعداد سربازان روسی مستقر در این مناطق اکنون به ۹۰ هزار نفر رسیده است.

به گفته وزارت دفاع اوکراین، نیروهای مسلح روسیه اخیرا چندین رزمایش بزرگ با شرکت واحدهای گوناگون از جمله نیروهای هوابرد در این مناطق برگزار کرده‌اند و پس از پایان رزمایش بخشی از سپاه ۴۱ نیروی زمینی روسیه در فاصله ۲۶۰ کیلومتری مرز اوکراین باقی مانده است.

وزارت دفاع اوکراین در بخشی از بیانیه خود می‌گوید: «باید در نظر داشت که حکومت روسیه همواره از تجمع نیرو با هدف اعمال فشار سیاسی به کشورهای همسایه بهره‌برداری می‌کند».

تجمع حدود صد هزار نفر از نظامیان روسیه در جوار مرزهای اوکراین در بهار امسال دولت این کشور و قدرت‌های غربی را نگران کرده بود ولی پس از مدتی این نیروها به پایگاه‌های اصلی خود بازگشتند.

وزارت دفاع اوکراین روز دوشنبه گزارش‌ سایت «پولتیکو» مبنی بر تجمع مجدد نیروهای روسیه در مرزهای این کشور را تکذیب کرد و گفت افزایش نیرو و تسلیحات ارتش روسیه در این مناطق مشاهده نشده است.

این رسانه آمریکایی نوشته بود: تصاویر ماهواره‌های خصوصی تجمع نیرو و تسلیحات سنگین ارتش روسیه در جوار مرز با اوکراین را تایید می‌کند. تصاویری که توسط شرکت آمریکایی «ماکسار تکنولوژی» در اختیار این رسانه قرار گرفته است نشان می‌دهند که حدود هزار خودروی نظامی در اطراف شهر یلنیا واقع در ۲۵۰ کیلومتری مرز با اوکراین مستقر شده‌اند.

شرکت «ماکسار تکنولوژی» روز سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت: «با مقایسه تصاویر ماهواره‌ای ماه‌های اخیر می‌توان به این نتیجه رسید که این تجهیزات شامل تانک، نفربرهای زرهی، سامانه‌های موشک‌انداز و تجهیزات کمکی آن‌ها از اواخر ماه سپتامبر به مرور وارد این منطقه شده‌اند».

کاخ کرملین روز چهارشنبه ضمن تکذیب این گزارش گفت روسیه متناسب با ضرورت‌ها نیروهای نظامی خود را در نقاط مختلف کشور مستقر می‌کند.

در پی شروع جنگ در شرق اوکراین و الحاق ناحیه کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ مناسبات اوکراین و مسکو همواره متشنج بوده است.

به گفته حکومت اوکراین، طی هفت سال اخیر در جریان نبرد نیروهای دولتی با شورشیان مورد حمایت روسیه در شرق این کشور حداقل ۱۴ هزار نفر کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.رمنبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :