0

ایران و آمریکا مذاکره را از سر می‌گیرند

بازدید 28


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در تلاش برای نجات مذاکرات برجام از بن‌بست کنونی به تهران سفر کرده است در رشته توییتی نوشته که ایران و ایالات متحده به زودی مذاکرات خود را از سر خواهند گرفت.

 آقای بورل نوشته است که در ملاقات با حسین امیرعبدالهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی بر سر آغاز مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا در روزهای آتی توافق شده است.

به گفته بورل این مذاکرات به وسیله تیم اتحادیه اروپا تسهیل شده و با هدف برداشتن آخرین موضوعات اساسی انجام خواهد شد.

جوزف بورل همچنین گفته که در مذاکره با وزیر خارجه ایران موضوع  «بسیار نگران کننده» بازداشت شهروندان اتحادیه اروپا در ایران را مطرح کرده و خواستار آزادی آن‌ها شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در یک کنفرانس خبری مشترک با امیرعبداللهیان شرکت کرد و گفت که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام که از زمستان سال گذشته متوقف شده، «به زودی» از سرگرفته می‌شود.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی هم با تایید موافقت با از سرگیری مذاکرات گفت «امیدواریم طرف آمریکایی این بار واقع‌بینانه و منصفانه در مسیر مذاکرات و رسیدن به نقطه پایانی توافق اقدامات مسئولانه انجام دهد و به تعهداتش عمل کند.»

به نظر می‌رسد اصرار جمهوری اسلامی بر خارج کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست گروه‌های تروریستی از عوامل اصلی بن‌بست مذاکرات برجام باشد. جمهوری اسلامی بارها بر این درخواست و تضمین خارج نشدن آمریکا از برجام تاکید کرده اما دولت جو بایدن این درخواست‌ها را رد کرده و گفته است نمی‌تواند از طرف دولت‌های آتی تصمیم بگیرد.

سفر بورل به تهران یکی از آخرین تلاش‌ها برای نجات مذاکرات متپقف شده برجام است و و وزارت خارجه فرانسه، از ایران خواسته تا از سفر جوزپ بورل برای تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای استفاده کند. فرانسه تاکید کرده که هنوز فرصت برای تهران کاملا از دست نرفته است.

Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :