تغییر تاکتیک ایران در عراق با تشکیل گروه‌های شبه نظامی کوچک‌تر و وفادارتر

0خبرگزاری رویترز روز جمعه اول خرداد ماه در گزارشی نوشته است، ایران دست به تغییری تاکتیکی در راهبرد خود در عراق زده است و اکنون به جای اتکا به گرو‌ه‌های بزرگ شبه نظامی شیعه، گروه‌های کوچکی متشکل از پیکارجویان زبده و وفادارتر تشکیل داده است.

طبق این گزارش، اعضای این گرو‌ه‌های ویژه سال گذشته تحت نظارت نیروی قدس سپاه آموزش‌هایی را در جنگ‌های پهپادی، رصد و ردیابی، و انتشار تبلیغات آنلاین فراگرفته‌اند.

منابع نظامی و امنیتی عراقی و دیپلمات‌های غربی به رویترز گفته‌اند ، این گروه‌های جدید شبه نظامی کوچک٬ عامل اجرای یک رشته از حملات پیچیده‌ علیه آمریکا و متحدانش در عراق هستند.

رویترز می‌گوید، این تغییر تاکتیک ایران در عراق از پیامدهای کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، است چرا که او از نزدیک کنترل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی را در دست داشت.

قاسم سلیمانی در نخستین لحظات روز ۱۳ دی ۱۳۹۸ همراه با ابومهدی المهندس، معاون نیروهای شبه‌نظامی حشدالشعبی که در عراق فعال هستند و ۸ تن از همراهان و همکاران‌شان، دقایقی بعد از فرود هواپیمای حامل قاسم سلیمانی از پروازی از دمشق، با شلیک چند راکت از پهپادهای آمریکایی در جاده داخلی فرودگاه بغداد کشته شدند.

رویترز اضافه کرده است، اسماعیل قاآنی، فرمانده جدید نیروی قدس و جانشین قاسم سلیمانی، به وضعیت جریان‌های داخلی عراق آشنا نبود و به همین دلیل نفوذ او در بین گروه‌های شبه نظامی عراقی به اندازه قاسم سلیمانی نیست.

یک مقام امنیتی عراق در این زمینه به رویترز گفته است: این گروه‌های جدید مستقیما به نیروی قدس سپاه پاسداران متصل هستند. آنها از نیروی قدس دستور می‌گیرند و نه از سوی عراقی‌ها.

رویترز می‌گوید، گزارش تغییر تاکتیک ایران در عراق توسط یک مقام امنیتی عراقی دیگر، سه فرمانده گروه‌های بزرگ شبه نظامی مورد حمایت ایران، یک مقام دولت عراق، یک دیپلمات غربی و یک منبع نظامی غربی مورد تایید قرار گرفت.

یکی از فرماندهان شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق به رویترز گفته است،‌ به نظر می‌رسد ایرانیان با دقت زیاد افراد و اعضای این گروه‌های جدید را انتخاب کرده‌اند که بتوانند حملاتی را انجام دهند و مخفی هم بمانند. ما نمی‌دانیم آنها چه کسانی‌اند.

طبق این گزارش، یکی دیگر از عوامل موثر در این زمینه ، اعتراضات و تظاهرات عمومی در شهرهای مختلف عراق در سال ۲۰۱۹ علیه نفوذ ایران در این کشور بود که باعث شد که این گروههای کمتر در عرصه عمومی موضع‌گیری کنند. اما با کشته شدن قاسم سلیمانی شکاف بین این گروهها افزایش یافت و کنترل آنها برای مشکل شده بود.

رویترز می‌گوید، اتکا به گروههای کوچک شبه نظامی ورزیده مزایای تاکتیکی هم داشته است. چنین گروه‌هایی کمتر در معرض نفوذ قرار خواهند گرفت و قادرند به طور موثرتر با به کارگیری آخرین تکنیک‌ها و فناوری‌هایی که ایران در اختیار آنها قرار می‌دهد مانند پهپادها، به اهداف مورد نظر خود در عراق حمله کنند.

با استفاده از گزارش رویترز و رادیو فردامنبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.