مذاکرات احیای برجام در وین پیشرفت خوبی داشته است

0جوزپ بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفته است که با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در خصوص احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفت‌وگو کرده است.

جوزپ بورل در توییتر خود نوشته است، هیات مذاکره کننده در جریان گفت‌وگوهای وین، پایتخت اتریش «در هفته‌های گذشته پیشرفت خوبی داشتند».

دور چهارم مذاکرات احیای برجام با حضور نمایندگان ایران و روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان، کشور حاضر در این توافق هسته‌ای از ۱۷ اردیبهشت آغاز شد و روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت پایان یافت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد، اکنون تمام طرف‌ها می‌بایست تصمیمات سیاسی لازم را اتخاذ كنند تا بتوان مذاکرات را به اتمام رساند و به اجرای کامل (تعهدات در چارچوب برجام) بازگردیم.

وی اضافه کرده است، این حیاتی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به فعالیت‌های راستی آزمایی خود (در ایران) ادامه دهد.

در همین زمینه، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به لورا روزن، خبرنگار آزاد حوزه سیاست خارجی در واشینگتن گفته است٬ دور آخر مذاکرات در وین مثبت بود و ما شاهد «پیشرفت با معنایی» بودیم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین اظهار داشت، با این وجود، اختلافات مهمی همچنان باقی مانده است که می‌بایست رفع شوند

از سوی دیگر٬ عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران هم گفته است که در مذاکرات احیای برجام هنوز در خصوص برخی موضوع‌های کلیدی تصمیم‌گیری نشده است.

این در حالی است که انریکه مورا ٬ معاون سرویس خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته گفته بود، نسبت به دستیابی به توافقی بین ایران و آمریکا برای اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام «اطمینان» دارد.

وی تصریح کرده بود، «کاملا مطمئن» شده که توافق نهایی برای احیای برجام حاصل خواهد شد.

دیپلمات‌های سه‌کشور اروپایی حاضر در برجام، بریتانیا، آلمان و فرانسه هم روز گذشته در بیانیه‌ای درباره مذاکره در وین اعلام کردند٬ در مذاکره درباره برجام به پیشرفت‌های محسوسی وجود داشته است اما برای رسیدن به موفقیت، تضمینی وجود ندارد.

با استفاده از توییتر، وب سایت دیپلماتیک و رادیو فردامنبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.