0

«بازداشت دو جاسوس» در ارتباط با طرح ربودن یک مقام پیشین نظامی ایران در ترکیه

بازدید 6وزارت اطلاعات ایران روز سه‌شنبه از بازداشت ۱۰ نفر در استان بوشهر به اتهام «ارتباط با دستگاه‌های اطلاعاتی» کشورهای منطقه خبر داده است.

وزارت اطلاعات ایران در این بیانیه هویت افراد بازداشت شده و اتهامات آنها را مشخص نکرده ، ولی گفته است بازداشت این افراد برای «پیشگیری از تعمیق ارتباطات» انجام شده است.

در بیانیه وزارت اطلاعات همچنین نام سرویس‌های اطلاعات کشورهای منطقه برده نشده، اما آمده است، این سرویس‌های اطلاعاتی «همدستی آشکاری» با سرویس‌های اطلاعاتی «کشورهای متخاصم» دارند.

به نظر می‌رسد منظور وزارت اطلاعات از کشورهای« متخاصم»، اسرائیل و آمریکا باشد.

در ادامه بیانیه وزارت اطلاعات آمده است، هدف دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای منطقه «جمع آوری اطلاعات و جاسوسی از مراکز حساس کشور و بهره‌گیری از ظرفیت ایرانیان مقیم و متردد به آن کشورها است.»

جمهوری اسلامی به طور متناوب شهروندان خود را به اتهام جاسوسی برای بیگانگان، از جمله برای آمریکا و اسرائیل، بازداشت، محاکمه و حتی در برخی موارد به اعدام محکوم می‌کند.

سازمان‌های حقوق بشری با انتقاد از رویکرد جمهوری اسلامی می‌گویند، متهمان پرونده‌های جاسوسی در بسیاری از موارد تحت فشارهای جسمی و روحی مجبور به اعتراف می‌شوند، و پس از آزادی این اعتراف‌ها را تکذیب می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران دو سال پیش ۱۷ ایرانی را به اتهام جاسوسی هسته‌ای و تلاش برای گردآوری اطلاعات از سایت‌های نظامی کشور بازداشت، محاکمه و شماری از آن‌ها را نیز به اعدام محکوم کرد.

در یکی از موارد از چنین بازداشت‌هایی، مازیار ابراهیمی در مرداد ۹۱ در یک برنامه تلویزیون حکومتی ایران اعتراف کرده بود با دستگاه‌های امنیتی اسرائیل در ترور «دانشمندان هسته‌ای» ایران مشارکت داشته است.

مازیار ابراهیمی دو سال پس از اعترافات تلویزیونی از زندان آزاد شد و در نهایت با خروج از ایران اعلام کرد که اعترافات او تحت شکنجه اخذ شده بود.

به گفته آقای ابراهیمی، علاوه بر او، ۱۱ نفر دیگر هم در این پرونده متهم شده بودند که آن طور که در گزارش‌ها آمده همگی آزاد شده‌اند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :