0

با مشار امنیت ملی کاخ سفید درباره طرح جایگزین برجام مذاکره کردم

بازدید 8یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائيل، روز سه‌شنبه ۲۰ مهر در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در واشینگتن نسبت به دستیابی ایران به سلاح اتمی ابراز نگرانی کرده است.

یائیر لاپید در توییتی نوشته است، در نخستین دیدار از سفرم به واشینگتن با جیک سالیوان، مشار امنیت ملی کاخ سفید دیدار کردم و درخصوص موضوعات امنیتی از جمله تهدید ایران گفت‌وگو کردیم.

وزیر امور خارجه اسرائیل اضافه کرده است، من نگرانی اسرائیل در مورد مسابقه ایران به سوی توانایی هسته‌ای و همچنین این که ایران در حال رسیدن به آستانه هسته‌ای است را با او در میان گذاشتم

وزیر امور خارجه اسرائيل در ادامه نوشته است، ما در خصوص ضرورت یک طرح جایگزین برای توافق هسته‌ای (برجام) مذاکره کردیم.

اسرائیل با بازگشت آمریکا به برجام مخالف است. این در حالی است که مقام های دولت جو بایدن بر ضرورت دیپلماسی در قبال ایران تاکید می‌کنند.

کاخ سفید هم در بیانیه‌ای گفته است، در این دیدار٬ جیک سالیوان و یائیر لاپید دیدگاه های خود را در خصوص تهدید ایران مطرح کردند.

کاخ سفید می‌گوید، جیک سالیوان باردیگر بر تعهد رئیس جمهوری آمریکا جو بایدن بر حصول اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی تاکید کرد.

در این بیانیه اضافه شده است٬ مقام های آمریکایی و اسرائیلی موافقت کردند که دو کشور به مشورت‌های نزدیک در مورد ایران و سایر مسائل مهم تأثیرگذار بر امنیت و ثبات منطقه ادامه دهند.

یائیر لاپید همچنین با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کرد.

وزیر امور خارجه اسرائیل در کنفرانس خبری مشترک با نانسی پلوسی خواستار اتحاد همه شد تا اجازه ندهند «ایران به کشوری تبدیل شود که در آستانه» دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

این در حالی است که سخنگوی کاخ سفید همزمان این اظهارات وزیر امور خارجه اسرائیل تاکید کرد که اولویت اول آمریکا تداوم دیپلماسی در قبال ایران است.

آمریکا خواستار از سرگیری مذاکرات غیر مستقیم با ایران در وین برای بازگشت به برجام است. مذاکرات احیای برجام از بعد از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به درخواست تهران متوقف شده است و هنوز زمان مشخصی برای از سرگیری آن اعلام نشده است.

یک مقام ارشد آمریکایی پیشتر در خصوص مذکرات هیات های ایالات متحده و اسرائیل به رویترز گفته بود، دولت بایدن به راه‌حل دیپلماتیک با ایران پایبند است اما در صورت لزوم آماده خواهد بود تا «راه‌های دیگری» را برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی را بیازماید.

دو هفته پیش نیز نشست مشترک هیات دیپلماتیک، امنیتی و نظامی اسرائیل و آمریکا بر سر برنامه اتمی ایران برگزار شد.

با استفاده از توییتر، وب سایت کاخ سفید و رادیو فرداSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :