0

برجام؛ هشدار به خامنه‌ای درباره حق وتو چین و روسیه

بازدید 20


برجام؛ هشدار به خامنه‌ای درباره حق وتو چین و روسیه

دایورش قنبری، فعال سیاسی اصلاح طلب در باره توقف مذاکرات با آژانس اتمی گفت: امیدوارم پرونده ایران بار دیگر به شورای امنیت نرود.

به گزارش نامه نیوز، وی رباره این موضوع گفت: «برخلاف آنچه در همین اسفند پارسال تصور می‌شد، امروز وضعیت مذاکرات قدری مبهم است و دورنمای مثبتی از آن به چشم نمی‌خورد. از سوی دیگر ما نتوانستیم پس از به وجود آمدن بحران اوکراین از فرصت به‌وجود آمده به درستی استفاده کنیم. در شرایطی که اروپایی‌ها نیاز به نفت داشتند و روابط‌شان با روسیه به مشکل برخورده بود، ما می‌توانستیم امتیازات خوبی از غربی‌ها بگیریم اما نشد».

او ادامه داد: «در ادامه با آژانس هم به مشکلاتی برخوردیم و گرچه گزارش اخیر آژانس هدفمند بود اما به هر روی اگر ما درصدد حل مشکل برنیاییم، باتوجه به قطعنامه اخیر شورای حکام می‌تواند در پیشبرد اقدامات احتمالی غربی‌ها مؤثر باشد. گفته می‌شود غربی‌ها نمی‌توانند بار دیگر پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند زیرا چین و روسیه وتو می‌کنند اما فراموش نکنیم که مکانیزم ماشه در برجام پیش‌بینی شده است و هر یک از امضاکنندگان برجام می‌توانند درخواست بازگشت شرایط به قبل از برجام را بدهند که در آن صورت حق وتو هم کارساز نخواهد بود و دوباره قطعنامه‌های شورای امنیت بازگردانده می‌شود؛ بنابراین دولت سیزدهم باید به شدت مراقب باشد که پرونده ایران بار دیگر به شورای امنیت نرود و ما هم امیدواریم که این اتفاق رخ ندهد زیرا در آن صورت تحریم‌های سازمان ملل علیه ما فعال می‌شود؛ حال آنکه اکنون تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا وجود دارد».

این در حالیست که سردبیران خبرگزاری بلومبرگ روز گذشته در تحلیلی نوشتند: زمان آن فرا رسیده است تا بایدن در قبال ایران سختگیرانه عمل کند.
Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :