0

به خشونت‌ها در قره‌باغ کوهستانی پایان دهید

بازدید 14باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، روز جمعه با انتشار توییتی حملات مرگبار جمهوری آذربایجان به قره‌باغ کوهستانی، یا ناگورنو-قره‌باغ، را نقض قرارداد آتش‌بس و تداوم ناپذیرفتنی الگوی خشونت‌ورزی اخیر این کشور خواند.

او در ادامه از نیروهای جمهوری آذربایجان خواسته است از منطقه عقب‌نشینی کنند و به خصومت‌ها علیه مردم ناگورنو-قره‌باغ پایان دهند.

مارکو روبیو، سناتور ارشد جمهوری‌خواه و عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنا، نیز با انتشار توییتی از جمهوری آذربایجان خواست این درگیری را فورا متوقف کند و از طریق همکاری با ارمنستان، پایانی صلح‌آمیز برای این مناقشه بیابد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به درگیری‌ها در قره‌باغ کوهستانی ابراز نگرانی کرد و خواستار اقدام فوری به منظور کاهش تنش‌ها و رسیدن به یک توافق جامع و پایدار برای حل این مناقشه شد.

در همین روز اتحادیه اروپا هم با انتشار بیانیه‌ای خواستار «توقف فوری» خشونت‌ها میان جمهوری آذربایجان و نیروهای ارمنی قره‌باغ کوهستانی شده بود. سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این ارتباط گفته بود که تنش‌زدایی و احترام کامل به قرارداد صلح و بازگشت به میز مذاکره برای حل مسالمت‌آمیز مناقشه امری ضروری است.

روز چهارشنبه در نتیجه درگیری میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنی‌های قره‌باغ کوهستانی سه نفر جان خود را از دست دادند. باکو و ایروان یکدیگر را مسئول ازسرگیری خشونت‌ها دانسته‌اند. اما وزارت دفاع روسیه اعلام کرد آذربایجان قرارداد صلح را نقض کرده است.

در نتیجه جنگ شش هفته‌ای سال ٢٠٢٠ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، نزدیک به ۶ هزار و ۶٠٠ نفر از دو طرف کشته شدند و جمهوری آذربایجان کنترل بخش‌های زیادی از قره‌باغ کوهستانی و مناطق اطرافش را در دست گرفت. پس از آن، قرارداد صلحی به ابتکار روسیه میان این دو کشور امضا شد و هم‌اکنون نزدیک به ٢ هزار سرباز روس به عنوان پاسبان صلح در منطقه مستقر شده‌اند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :