0

به صرف نشر مطالب انتقادی آیا فرد مجازات می شود؟

بازدید 8<![CDATA[8 ساعت،9 دقیقه

سلام؛ 

من یک پیج در اینستاگرام و یک کانال در تلگرام دارم و بیشتر موضوعات اجتماعی را منعکس می‌کنم. تاکنون از طرف بسیجی‌ها خیلی تهدید شده‌ام. چند وقتی است این تهدیدها جدی‌تر شده‌اند. آن‌ها می‌گویند به پلیس فتا گزارش می‌دهند و من محاکمه خواهم شد. سوالم این است که اگر من بازداشت شوم، آیا در دادگاه مطبوعات محاکمه خواهم شد یا دادگاه‌ها معمولی؟ چون بنده کارت خبرنگاری دارم. دوم این که عموما چه اتهاماتی را ممکن است به من وارد کنند؟

با سلام؛ 

خدمت‌تان عرض شود که چون پیج و کانال شما یک رسانه محسوب نمی‌شود، شامل قانون مطبوعات نخواهید بود. به همین دلیل، در صورت ارتکاب جرمی، چه در ارتباط با فعالیت رسانه‌ای و چه در ارتباط با موضوعات دیگر، شما در دادگاه مطبوعات محاکمه نخواهید شد. خبرنگار بودن و داشتن کارت خبرنگاری هم تاثیری در این قضیه ندارد. 

در مورد سوال دوم عرض شود این بستگی به نوع فعالیت شما و مطالبی دارد که منتشر می‌کنید. اما عموما فعالان حوزه شبکه‌های اجتماعی که مطالب انتقادی نشر می‌کنند، با اتهاماتی هم‌چون «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم»، «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و یا «تشکیل و عضویت در گروه‌های مخالف نظام» مواجه می‌شوند. البته توجه کنید تحقق هر یک از این جرایم، شرایطی دارد؛ یعنی به صرف نشر مطالب انتقادی نمی‌توان فردی را مجازات کرد. 

موفق باشید. 

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :