0

تداوم بی‌خبری از وضعیت یک شهروند بهایی ساکن کرج

تصویر پیدا نشد !
بازدید 4


تداوم بی‌خبری از وضعیت یک شهروند بهایی ساکن کرج

به‌رغم گذشت پنج روز از بازداشت عفیف نعیمی در جریان تازه‌ترین موج آزار و اذیت بهاییان ایران به‌دست ماموران امنیتی جمهوری اسلامی، بی‌خبری از محل نگه‌داری و وضعیت این شهروند بهایی همچنان ادامه دارد.

به گفته سعید دهقان، حقوقدان و وکیل دادگستری، در میان بهاییان بازداشت‌شده، فقط محل نگه‌داری آقای نعیمی نامعلوم مانده است.

این وکیل دادگستری روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد در توئیتی تصریح کرد که عفیف نعیمی، از رهبران جامعه بهایی ایران، در دوران حبس قبلی خود «بارها در بیمارستان قلب تهران بستری شده بود … اما مقامات امنیتی با تبدیل مجازاتش مخالفت می‌کردند».

پایگاه حقوق بشری هرانا نیز روز جمعه گزارش داد که آقای نعیمی از بیماری قلبی رنج می‌برد و بی‌خبری از وضعیت این شهروند بهایی ساکن کرج به «نگرانی خانواده و نزدیکان او» دامن زده است.

ماموران امنیتی حکومت ایران روز ۹ مرداد به منزل ده‌ها شهروند بهایی در نقاط مختلف ایران یورش بردند و ضمن تفتیش و ضبط وسایل شخصی این شهروندان، شماری از آن‌ها را نیز بازداشت کردند.

عفیف نعیمی پیش از این در پاییز ۱۳۹۷، پس از تحمل ده سال حبس و پایان دوره محکومیت خود از زندان کرج آزاد شده بود.

پیشتر دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، آقای نعیمی و شش تن دیگر از رهبران جامعه بهایی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «جاسوسی» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به ۲۰ سال زندان محکوم کرده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به نصف کاهش یافت.

جمهوری اسلامی ایران آیین بهائیت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقام‌های قضایی و امنیتی آن بارها بهائیان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌اند.

نه تنها بهاییان بازداشت‌شده این اتهام‌ها را رد کرده‌اند، بلکه صدور و اجرای این احکام بارها با انتقادها و اعتراضات گروه‌ها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، شماری از دولت‌ها و نیز کارشناسان و ناظران ملل متحد روبه‌رو شده‌است.

ممنوعیت از تحصیل در دانشگاه، محرومیت از طیف گسترده‌ای از مشاغل، اخراج از بخش دولتی و‌ ایجاد محدودیت‌های متعدد در بخش خصوصی، از جمله محدودیت‌ها و اقدام‌های سرکوب‌کننده علیه شهروندان بهایی در جمهوری اسلامی است. رادیو فرداSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :