0

تشدید درگیری در سپاه؛ محمد قائمی، مدیر هیات تصفیه هلدینگ یاس کیست؟

بازدید 39


روز گذشته ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱، رسانه‌ها از بازداشت «محمد قائمی»، مدیر سابق هیات تصفیه هلدینگ یاس، وابسته به سپاه پاسداران خبر دادند. بر اساس اخبار منتشر شده آقای قائمی بیش از دو ماه است که بدون دسترسی به وکیل، در بازداشت به سر می‌برد. دلیل بازداشت محمد قائمی در فایل صوتی فساد فرماندهان سپاه عنوان شده است. این فایل صوتی ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ برای اولین بار در رادیو فردا منتشر شد. بر اساس خبرهای منتشر شده «ایوب محبی» از نیروهای سپاه پاسداران نیز با همین اتهام در بازداشت به سر می‌برد. درباره این افراد چه می‌‌دانیم؟

***

هر چند که محمد قائمی، مدیر تصفیه هلدینگ یاس و ایوب محبی که از او به عنوان نیروی سپاه پاسداران نام برده می‌شود، به همراه چند نفر دیگر در اسفند ماه گذشته به اتهام انتشار فایل صوتی فرماندهان سپاه درباره هلدینگ یاس بازداشت شدند؛ اما این خبر چند روز پیش در فضای مجازی و روز دوشنبه در رسانه‌های ایران منتشر شده است.

پیش از این نیز افشای فایل صوتی فرماندهان سپاه پاسداران به «سعید محمد»، فرمانده سابق قرارگاه خاتم‌الانبیاء نسبت داده شد و با بازداشت قائمی، عملا این اتهام رسمی‌تر شده و وارد مرحله جدی‌تر شده است. قائمی از نزدیکان سعید محمد است و در دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به شدت از کاندیداتوری او حمایت می‌کرد. 

دلیل بازداشت این افراد افشای فایل صوتی «محمدعلی جعفری»، فرمانده سپاه پاسداران و «صادق گل و سنبل»، مشهور به «میرزا حسن ذوالقدرنیا»، معاون اقتصادی این نهاد، درباره فساد هلدینگ یاس اعلام شده است. با این حال گروه مخالف، قائمی را به جعل عنوان و فساد اقتصادی نیز متهم کرده‌اند و حتی فهرستی از دارایی‌های او را نیز منتشر کرده‌اند.

همچنین درگیری‌های داخلی سپاه پاسداران از جمله درگیری بین «محمدعلی جعفری» و «حسین سلامی» که در ماجرای نامزدی سعید محمد در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نمود داشت، اینک در گزارش رسانه‌ها، کانال‌های تلگرامی و ارتش سایبری دو طرف نیز آشکارتر می‌شود.

محمد قائمی به عنوان مدیر تصفیه هلدینگ یاس چه اقداماتی انجام داده است؟

از محمد قائمی با عنوان مدیر تصفیه هلدینگ یاس نام برده شده است؛ مجموعه‌ای که در دوره فرماندهی محمدعلی جعفری بر سپاه پاسداران تشکیل شده بود تا موضوع فساد در این هلدینگ را بررسی و در نهایت اختلاف حساب مربوط به این هلدینگ، از جمله اختلاف بین سپاه پاسداران و شهرداری را تصفیه کند.

 «شرکت گروه توسعه اقتصادی یاس»، مشهور به «هلدینگ یاس» بازوی اصلی بنیاد تعاون سپاه بود که در حوزه خدمات، واسطه‌گری و مسکن فعالیت داشت. قرار بوده بخش عمده فعالیت‌های این هلدینگ در اختیار سپاه پاسداران قرار گیرد. «صادق ذوالقدرنیا» در این فایل صوتی می‌گوید، «علی خامنه‌ای» دستور داده بود که هدف اصلی باید کمک به نیروی قدس سپاه باشد و بر همین اساس از منابع مالی باید ۹۰ درصد را به نیروی قدس سپاه و ۱۰ درصد را به سپاه بدهند.

در این فایل صوتی محمدعلی جعفری و صادق ذوالقدرنیا درباره فساد در مجموعه‌های اقتصادی سپاه پاسداران و به خصوص هلدینگ یاس صحبت و به نقش مستقیم «محمدباقر قالیباف»، شهردار وقت تهران و رییس فعلی مجلس ایران، «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، «جمال‌الدین آبرومند»، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه و «حسین طائب»، مسئول اطلاعات سپاه در پرونده فساد هلدینگ یاس اشاره می‌کنند.

 بخشی از پرونده فساد این هلدینگ مربوط به قراردادهای آن با شهرداری در دوره «محمدباقر قالیباف» و در این فایل صوتی، به تلاش برای ماست‌مالی کردن این فساد متهم می‌شود. همچنین از محتوای این فایل صوتی مشخص می‌شود که قاسم سلیمانی با برخورد با باند هلدینگ یاس و از جمله «آبرومند» ناراحت بوده است. این فایل صوتی همچنین حکایت از حمایت جدی حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از متهمان فساد در این نهاد دارد.

در این فایل صوتی هم‌چنین برنامه طائب برای پرونده‌سازی برای «محمدعلی نجفی» و بازداشت او افشا می‌شود.

محمد قائمی کیست و چه جایگاهی داشته است؟

محمد قائمی از اقوام «عدل هاشمی پور» از سرداران سپاه پاسداران و نماینده کهگیلویه در مجلس دهم است که در انتخابات مجلس یازدهم به دلیل فساد اقتصادی رد صلاحیت شد. او سپس در سال ۱۳۹۹ به عنوان «رییس هیات مدیره سازمان اقتصادی کوثر» وابسته به بنیاد شهید منصوب شد. فعالیت‌های عدل هاشمی نیز بیشتر در مجموعه‌های اقتصادی سپاه پاسداران بوده و از این جهت، راه برای حضور محمد قائمی در این مجموعه‌ها نیز باز شده است.

برخی رسانه‌ها از قائمی به عنوان سردار سپاه پاسداران نام برده‌اند؛ اما او خود را دانش‌آموخته حقوق معرفی کرده و سابقه‌ای نیز از سِمت‌های نظامی او وجود ندارد. جریان مخالف سعید محمد در شبکه‌های اجتماعی نیز عنوانِ مطرح شده به عنوان سردار، درباره قائمی را جعلی خوانده است.

نام محمد قائمی پیش از این نیز در ماجرای هلدینگ یاس چندین بار مطرح شده است.

از جمله  در سال ۱۳۹۹ نامه‌ای از او در ارتباط با تلاش سپاه پاسداران برای «دخل و تصرف غیرقانونی» در بقیه سهام فولاد خوزستان منتشر شد.

او در نامه‌ای با سمت «مدیر تصفیه گروه توسعه اقتصادی یاس»، خطاب به صادق ذوالقدرنیا، معاون اقتصادی و سازندگی سپاه نوشته بود که «هرگونه دخل و تصرف غیرقانونی» از سوی نمایندگان سپاه و گروه یاس «مسئولیت شرعی و قانونی در پی خواهد داشت.»

سخنان پیشین قائمی درباره هلدینگ یاس چه بود؟

قائمی همچنین پیش از بازداشت، سخنانی را درباره پرونده هلدینگ یاس بیان کرده بود. از جمله پس از صدور حکم متهمان هلدینگ یاس نوشت: «پرونده ۱۸۵ جلد است و فقط کیفرخواستِ ۵ جلد اول صادر شده و کیفرخواست مرحله دوم در راه است.»

در واکنش به این توییت «محمد سعید احدیان»، مشاور قالیباف نوشت که قائمی از سمت مدیر تصفیه هلدینگ یاس برکنار شده است. قائمی نیز پاسخ داد که خودش در تیرماه ۱۳۹۹ استعفا کرده و او را کنار نگذاشته‌اند.

قائمی همچنین نوشته بود که به عنوان مدیر تصفیه یاس و شرکت رسا تجارت «ده‌ها مورد از املاک نجومی» را از نزدیکان محمدباقر قالیباف و اعضای سابق شورای شهر پس گرفته است.

مدیر تصفیه هلدینگ یاس همچنین با حضور در کلاب‌هاوس توضیحاتی را درباره موضوع هلدینگ یاس داد و گفت که رییس هیات امنای هلدینگ یاس، قالیباف بوده است. او اعلام کرده بود که «قدرت‌الله گودرزی»، معاون مالی قالیباف در شهرداری، در نامه‌ای اعلام کرده که شهرداری هیچ طلبی از هلدینگ یاس ندارد و به تعبیری قصد داشته این پرونده را ماست‌مالی کند. 

ایوب محبی کیست؟

همزمان با انتشار خبر بازداشت قائمی در اسفند ماه سال گذشته، نام ایوب محبی نیز جزو بازداشت‌شدگان مطرح شده بود؛ اما حساب توییتر او در این مدت فعال بوده است. نزدیکان سعید محمد از محبی با عنوان سرگرد خلبان سپاه پاسداران نام می‌برند. با این حال حضور او در فضای مجازی و به خصوص کلاب‌هاوس با این درجه و جایگاه عجیب است. محبی همچنین فردی بود که در برگزاری نشست قائمی در کلاب‌هاوس نقش داشت.

ادامه درگیری‌ها بر سر فایل صوتی و قالیباف 

انتشار فایل صوتی نشست فرماندهان سپاه پاسداران پیش از این نیز به سعید محمد نسبت داده شده بود؛ چرا که این فایل در فضای عمومی به نفع محمدعلی جعفری و سعید محمد تمام شد. در این فایل سعید محمد به عنوان فردی معرفی می‌شود که از ادامه فساد هلدینگ یاس جلوگیری کرده است. موضوعی که در دوره تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری نیز مطرح شده است و کشف این فساد به او نسبت داده شده بود. هر چند که سعید محمد خود به فساد در قرارگاه خاتم‌الانبیاء متهم بود و «محسن جعفری»، فرزند محمدعلی جعفری به فساد در پرونده بانک سرمایه. اینک با بازداشت قائمی انگشت اتهام انتشار فایل به صورت مستقم به سمت سعید محمد نشانه رفته است. 

انتشار خبر بازداشت محمد قائمی با افشای سفر خانواده قالیباف به ترکیه همزمان شده است و بخشی از ماجرای هلدینگ یاس نیز به قالیباف بازمی‌گردد. جریانات مخالف قائمی نیز او را پشت پرده اسنادی معرفی می‌کنند که در اختیار جریان موسوم به عدالت‌خواه قرار گرفته است. انتشار خبر سفر خانواده قالیباف به ترکیه نیز توسط جریان موسوم به عدالت‌خواه انجام شد و پس از آن افشای سخنان مهدی طائب ماجرا را به نزدیکان «ابراهیم رئیسی» و «میثم نیلی»، برادر داماد او نیز کشاند.

اینک با انتشار خبر بازداشت افشاکنندگان فایل صوتی سپاه پاسداران این درگیری عمیق‌تر خواهد شد و ممکن است، برخوردی جدی‌تر نیز با دیگر نزدیکان سعید محمد انجام شود. همچنین از این پس می‌توان منتظر افشاگری‌های بیشتری درباره فساد اقتصادی سعید محمد بود؛ به خصوص این‌که او بر مناطق آزاد تکیه زده که یکی از گلوگاه‌های اقتصادی است.

Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :