0

توافق هسته‌ای با ایران «امکان‌پذیر» است

بازدید 21مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۴ دی با بیان این که فضای مذاکرات احیای برجام در وین به سمت بهتری می‌رود، گفت دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران «هنوز امکان‌پذیر» است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جوزپ بورل گفت:‌ «ما به پایان روندی طولانی می‌رسیم … فضا از قبل از کریسمس بهتر است. پیش از کریسمس من خیلی بدبین بودم، ولی امروز باور دارم توافق امکان‌پذیر است.»

وی که پس از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در فرانسه در یک نشست خبری مشترک با وزیر خارجه فرانسه با خبرنگاران صحبت می‌کرد، همچنین ابراز خوش بینی کرد که در «چند هفته آینده» توافق حاصل شود.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه نیز در همین زمینه صحبت کرد و ضمن تکرار انتقاد سه روز پیش خود از سرعت مذاکرات وین، هشدار داد اگر همینطور پیش برود چیزی برای مذاکره باقی نخواهد ماند.

وی گفت، «یا ایرانی‌ها می‌خواهند این روند را به پایان ببرند، که برداشت ما این است آمریکایی‌ها هم چنین رویکردی دارند. یا این که نمی‌خواهند و در این صورت ما با یک بحران بزرگ تکثیر روبرو خواهیم شد.»

اشاره آقای لودریان به پیمان منع تکثیر سلاح های کشتار جمعی است.

پیشتر در روز جمعه رسانه های ایران اعلام کرد مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان برای دو روز به پایتخت‌ کشورهای خود باز می‌گردند، ولی مذاکرات در سطح کارشناسی ادامه می‌یابد.

دور هشتم مذاکرات ایران و قدرت های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ از دو هفته پیش آغاز شد. ایران و آمریکا تاکنون به طور غیرمستقیم و با میانجیگری اتحادیه اروپا با یکدیگر مذاکره کرده‌اند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود: «در چند هفته‌ای که باقی مانده خواهیم دید که آیا می‌توانیم به بازگشت به تعهدات دو طرفه بازگردیم یا نه. این بهترین دستاورد برای امنیت آمریکا خواهد بود. ولی اگر نتوانیم، به گام‌های دیگر و انتخاب‌های دیگر نگاه می‌کنیم که آن را با هماهنگی دقیق دیگر کشورها انجام می‌دهیم.»

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرده است اگر تهران به تعهدات خود در برجام بازگردد، او واشنگتن را به توافق باز می‌گرداند. مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام در ماه‌های گذاشته، هنوز به نتیجه نرسیده است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :