0

توقیف کامل سریال قبله عالم به دلیل سانسورهای صداوسیما

بازدید 8<![CDATA[7 ساعت،49 دقیقه

 

سریال طنز «قبله عالم» که انتشار آن از مرداد ۱۴۰۰ توسط شرکت «فیلیمو» و در «شبکه نمایش خانگی» آغاز شده بود، پس از اعمال سانسورهای زیاد توسط «ساترا» (نهاد زیرمجموعه صداوسیما)، به طور ناگهانی و در میانه راه توقیف شد.

روابط‌عمومی فیلیمو امروز ۲۱ مهر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پخش سریال کمدی قبله‌ عالم به دلیل ممیزی‌های فراوان و با هدف احترام به مخاطبان، متوقف می‌شود. سریال قبله عالم از روز نخست پخش تا به امروز، در فرآیند تولید و ممیزی دچار چالش‌های فراوان شد؛ به‌گونه‌ای که پیوستگی خود را از دست داد و بخش عمده‌ای از هر قسمت سریال مورد حذف قرار گرفت. بنابراین، فیلیمو تصمیم گرفت قسمت هفتم قبله عالم، قسمت پایانی آن باشد و پخش آن به طور کامل متوقف شود.»

این شرکت در قسمتی دیگر از بیانه‌اش و در اعتراض به سانسورهای مکرر، از ضرب‌المثل «به‌جای کلاه، سر آورده شد» استفاده کرد و افزود: «آن‌قدری که دیگر جانی در سریال باقی نمانده است.»

پیش از این، «حامد محمدی»، کارگردان سریال قبله عالم و بازیگران این سریال مثل «هادی کاظمی»، «شقایق دهقان»، «حامد کمیلی» و «سام درخشانی» نیز نسبت به سانسورها و حذف بسیاری از سکانس‌های این سریال اعتراض کرده بودند.

حامد محمدی گفته بود: «اصلاحیه قسمت‌های پخش‌ شده و پخش‌ نشده آن‌قدر زیاد است که آن‌چه از این سریال در رسانه محترم فیلیمو پخش شده و پخش نشده، اثر ساخته شده توسط من و تیم همراه و درجه یک سازنده این اثر نیست.»

هادی کاظمی نیز روز گذشته در برنامه اینترنتی «کافه آپارات» افشا کرد: «ما حدود یک روز و نیم درگیر ضبط سکانسی بودیم که حدود شش دقیقه بود. زمانی که کار پخش شد، چیزی معادل یک دقیقه از این سکانس باقی مانده و مابقی تصاویر آن حذف شده بودند. در سریال قبله عالم، تمامی سکانس‌هایی که من در آن حضور داشتم، قلع و قمع شده‌اند. از اول و آخر سکانس‌های ضبط شده، هر جا را که توانستند، زدند و سانسور کردند.»

سریال‌های اینترنتی در دو سال اخیر با استقبال زیاد شهروندان ایرانی مواجه شده‌اند و میزان بازدید برخی از این سریال‌ها از میزان فروش بسیاری از فیلم‌های سینمایی نیز بیشتر بوده است.

همین اتفاق که هم‌زمان با کاهش مخاطبان تلویزیون حکومتی ایران در مدت مشابه رخ داده، موجب شده است مدیران سازمان صداوسیما تصمیم بگیرند با در اختیار گرفتن سکان نظارت و سانسور شبکه نمایش خانگی، مانع از افزایش محبوبیت این سریال‌ها شوند.

در آخرین نمونه از این نوع اقدامات مدیران صداوسیما، «غلامرضا میرحسینی»، دبیر «شورای تولیدات حرفه‌ای» این سازمان با حمله به سریال‌هایی هم‌چون «قورباغه» و «زخم کاری» که جزو پرفروش‌ترین سریال‌های اینترنتی در یک سال اخیر محسوب می‌شوند، اعلام کرد صداوسیما محتوای این سریال‌ها را قبول ندارد و دیگر به تولیدات مشابه آن‌ها مجوز انتشار داده نخواهد شد.

این سخنان در حالی بیان شدند که «ایسپا»، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران روز یک‌شنبه چهارم مهر ۱۴۰۰ در گزارشی اعلام کرد بر اساس پرسش آماری از هزار و ۵۸۱ شهروند در مناطق مختلف روستایی و شهری در ایران، میزان مخاطبان سازمان صداوسیما نسبت به اسفند ۱۳۹۷ به میزان ۱۵.۶ درصد کاهش داشته است.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :