0

جنگ ترکیه علیه سوریه با استفاده ابزاری از آب, بوسيله‌ىنویسندگان Chloé Troadec & Cris Den Hond برگردان شروين احمدي (Le Monde diplomatique

بازدید 9


سطح دو رودخانه افسانه ای دجله و فرات، که از ترکیه، سوریه و عراق عبور می کنند، به شدت کاهش یافته است. اگرچه تغییرات آب و هوایی در این امر نقش دارد ، اما همگان بر مسئولیت آنکارا تاکید دارند که با ساختن سدهائی برروی این دو رودخانه ، جریان آب را محدود کرده است .
تهدید های جدی برای کشاورزی

چون آب فرات دیگر بصورت سیستماتیک تصفیه نمی شود، افزایش فاضلاب و آب های راکد در آن باعث تشدید انتشار بیماری شده است. مسلمان نبو، معلم در کوبانی، می گوید:« آب فرات دیگر آشامیدنی نیست و مردم به دلیل راکد شدن آب ، دچار بیماری می شوند». به عقیده سلمان بوداو، معاون کمیسیون کشاورزی و اقتصادی «اداره خودمختار شمال و شرقی سوریه»: «کمبود آب، به خصوص در فصل کشت گندم و پنبه و غلات ، اثر مخربی بر بخش کشاورزی و اقتصاد دارد. مناطق کشاورزی الطبقه، رقه و دیرالزور بیش از همه از کمبود آب خسارت دیده اند. سطح آب فرات آنقدر پائین است که دستگاه پمپاژ کشاورزان نمی تواند به آن برسد و محصولات زراعی را آبیاری کند. ما می ترسیم که این خشکسالی در طولانی مدت زمین را نابارور کند.»

ادامه مقاله

https://orientxxi.info/magazine/art…Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :