اسکاتلند به استقلال رای نداد

0


طرفداران وحدت اسکاتلند و انگلستان در همه پرسی برنده شدند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

طرفداران وحدت اسکاتلند و انگلستان در همه پرسی برنده شدند

مردم اسکاتلند با استقلال این سرزمین مخالفت کرده‌اند و اسکاتلند همچنان بخشی از بریتانیا باقی خواهد ماند.

با اعلام نتیجه همه پرسی استقلال اسکاتلند در بامداد روز جمعه، ۲۸ شهریور (۱۹ سپتامبر)، مشخص شده است که اکثر شرکت کنندگان در همه پرسی با استقلال این بخش از بریتانیا و تشکیل کشور مستقل اسکاتلند مخالفت کرده‌اند.

نتیجه شمارش آرا نشان می‌دهد که حدود ۵۵ درصد از رای دهندگان با استقلال اسکاتلند مخالف بودند. شمار شرکت کنندگان در این همه پرسی حدود ۸۵ در صد بوده است که رقمی بی سابقه در انتخابات اسکاتلند محسوب می‌شود.

سرپرست هیات نظارت بر همه‌پرسی، شمار آرای مخالف را دو میلیون و یکصد و نوزده هزار و نهصد و بیست و شش و شمار آرای موافق استقلال را یک میلیون و ششصد و هفده هزار و نهصد و هشتاد و نه رای اعلام کرده است.

تنها ساکنان اسکاتلند حق شرکت در این همه‌پرسی را داشتند و نظرسنجی‌های انجام شده در روزهای قبل از برگزاری همه‌پرسی حاکی از نزدیک بودن آرادی دو طرف بود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کامرون: باید سپاسگزار نظام دموکراتیک خود باشیم

دولت بریتانیا و احزاب اصلی این کشور با استقلال اسکاتلند مخالف بودند و به فعالیت گسترده‌ای برای قانع کردن مردم اسکاتلند به مخالفت با استقلال دست زدند.

در مقابل، دولت محلی اسکاتلند، که مبتکر برگزاری این همه‌پرسی بوده، از استقلال این سرزمین حمایت می‌کرد. الکس ساموند، وزیر اول دولت محلی، ضمن تایید مخالفت اکثر رای دهندگان با استقلال در یک همه پرسی دموکراتیک، گفت نتیجه همه پرسی نشانه اهمیتی است که مردم اسکاتلند برای این همه پرسی قایل بودند.

دیوید کامرون در سخنانی که پس از اعلام نتیجه همه پرسی ایراد کرد گفت که برگزاری همه پرسی تصمیمی مناسب بود زیرا نادیده گرفتن خواست برخی از مردم اسکاتلند برای ابراز نظر در مورد آینده سیاسی سرزمین خود، صرفا به معنی به تعویق انداختن یک مساله مبرم بود. وی گفت که دولت او به تعهداتی که در مورد تمرکززدایی و دادن اختیارات بیشتر به پارلمان و دولت محلی اسکاتلند و سایر سرزمین‌های تشکیل دهنده بریتانیا داده، عمل خواهد کرد.

وی گفت که باید صدای تمامی سرزمین‎‌های تشکیل دهنده بریتانیا، از جمله انگلستان نیز شنیده شود و به همه مناطق، اختیارات بیشتری برای اداره امور خود داده شود. آقای کامرون افزود که حزب محافظه کار – حزب او – برنامه های برای تمرکززدایی بیشتر را مورد بررسی قرار می‌دهد و از احزاب دیگر بریتانیا نیز خواست در این زمینه اقدام کنند.

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

الکس ساموند در کسب رای موافق مردم برای استقلال اسکاتلند ناکام ماند

دیوید کامرون با اشاره به شرکت گسترده مردم اسکاتلند در همه پرسی، گفت که باید سپاسگزار نظام دموکراتیک کشور بود که توانست چنین موضوع مهمی را با آرامش و رجوع به نظرات مردم حل و فصل کند به نحوی که نتیجه به دست آمده، برای موافق و مخالف به یکسان پذیرفتنی باشد.

با پاسخ منفی ساکنان اسکاتلند در این همه‌پرسی، کشور واحدی که حدود سیصد سال پیش با وحدت انگلستان و اسکاتلند شکل گرفت همچنان دوام خواهد داشت.

در سال ١٦٠٣ میلادی، الیزابت اول، فرمانروای انگلستان، بدون برجای گذاشتن وارث درگذشت و تاج و تخت این کشور به جیمز ششم، پادشاه وقت اسکاتلند و از خویشاوندان او رسید که با عنوان جیمز اول سلطنت انگلستان را نیز در دست گرفت.

از آن زمان تا سال ١٧٠٦ و تصویب “قانون وحدت انگلستان و اسکاتلند” در پارلمان‌های دو کشور و امضای “پیمان وحدت” در سال ١٧٠٧، انگلستان و اسکاتلند دارای یک پادشاه اما دو دولت مجزا بودند. در آن سال، با تشکیل کشور “بریتانیا”، پارلمان و دولت اسکاتلند منحل و اختیارات آنها، به پارلمان و دولت مرکزی در لندن واگذار شد.

در سال ١٨٠۰، پارلمان های بریتانیا و جزیره ایرلند قانون وحدت دو سرزمین را تصویب کردند و در سال ۱۸۰۱، جزیره ایرلند که برای چندین قرن، با عنوان یک مملکت جداگانه، عملا توسط دولت انگلستان اداره می‌شد، رسما به مملکت بریتانیا ملحق شد و نام کشور جدید شامل جزیره بریتانیای کبیر (انگلستان به علاوه منطقه ویلز همراه با اسکاتلند) و جزیره ایرلند به “پادشاهی متحده” تغییر یافت.

با استقلال بخش جنوبی ایرلند در سال ١٩٢١، پادشاهی متحده شامل جزیره بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی (بخش شمالی جزیره ایرلند) است. پادشاهی متحده در داخل و خارج کشور غالبا به اسم غیر رسمی آن “بریتانیا” خوانده می‌شود.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

حامیان استقلال اسکاتلند با فاصله قابل توجهی در همه پرسی شکست خوردندمنبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Voters go back to polls for Airdrie and Shotts by-electionUK health chiefs investigate new Covid-19 variant first found in Yorkshire region after 49 cases detected in EnglandLockdown easing fails to lure back shoppersCinema and big event organisers targeted by extreme anti-vax activistsObamacare: US Supreme Court upholds affordable healthcare lawPakistani intelligence accused of torture in crackdown on dissentCovid: Delay child vaccinations and share jabs with Covax, says WHOCollege investigating instructor after she told students she’s ‘sick’ of talking about Black Lives MatterEritrea viewpoint: I fought for independence but I'm still waiting for freedomTurkey tightens control on crypto firms after 2 exchanges collapseAlleged Epstein rape victim wants to sue sex offender’s estate for HALF A BILLION to fund bone disease surgeryViktor Orban: No 10 criticises Hungarian PM ahead of Boris Johnson talksVictoria’s Secret hires footballer Megan Rapinoe in rebrandFamily-meal image wins international food photo contestHuawei denies spying accusation in the NetherlandsBrazil: At least 25 killed in Rio de Janeiro shootoutSasha Johnson: Black Lives Matter activist critical after shooting, her political party saysNot even wildlife can go undetected: Australia trains AI road cameras for KOALA ‘facial recognition’WATCH: Homeless man attacks & knocks down female police officer in San Francisco Chinatown, as bystanders rush to helpNightmare marathon: 20 dead after extremely bad weather upends 100-km cross-country race in China